Tiszaújvárosi Triatlon Nagyhét
A Tiszaújvárosi Turista Triatlonnal vette kezdetét augusztus 4-én, szombaton reggel az augusztus 12-ig tartó 9. TVK Triatlon Nagyhét. A triatlon mellett streetball, kerékpározás, futás, duatlon, sőt sakk-szimultán is szerepelt a triatlon nagyhét programjában. A nagyhét keretében rendezték meg a 11. BG TVK Triatlon Világkupát és a BG ITU Triatlon Csapat Világbajnokságot is.
BG TVK Triatlon Világkupa
Elsőként a hölgyek kezdték meg a két körös, összesen 1500 méteres úszást a sajószögedi Tolnai-tavon. Az első 750 méter a brit Karry Lang hagyta mögött elsőként, mögötte a japán Akane Furutani hozta a többieket. Mintegy fél perc hátrányban Kovács Zsófia (GYÖTRI) volt ekkor a legelőnyösebb pozícióban a magyarok közül, de közvetlenül utána ért partot Szabó Zita (DSC-DSI) és Walkó Andrea (TVK-Mali TK) is. Koch Renáta (Mogyi SE) újabb 40 mp-el később mászott ki a pontonról, hogy megkezdje a második kört.
Az 1500 méter végén, a depóba érkezve az új-zélandi Nicky Samuels öltözött a leggyorsabban, így ő húzta ki az első kerékpáros sort a sajószögedi útra, ahol Lang és a német Joelle Franzmann követte. Tiszaújvárosba érve még hétszer 5 kilométer várt a hölgyekre. A 20. kilométer megtételekor a második és harmadik boly összeért, majd a tekerés végére az elsőket is beérték, így egy ötvenegy tagú csoport - Kováccsal, Szabóval és Walkóval - vághatott neki először a mindent eldöntő 10 kilométeres futásnak, míg Kochnak két és fél perc lemaradása volt ekkor.
Két és fél kilométer elteltével Samanta Warriner lépett el a többiektől, de 30 méterre mögötte ott szaporázta lépteit Tanner és az ausztrál Emma Moffatt is. A második körben nem változott a sorrend, viszont Warriner a 30 métert 30 másodperc előnyre váltotta és előnyét a célig meg is tartotta. Az ezüstérmet a finisben frissebbnek bizonyuló Emma Moffatt érdemelte ki, míg a bronz Debbi Tanneré lett. Koch fantasztikus futóteljesítménnyel , a mezőny ötödik legjobb futó idejét produkálva, 30. befutóként elfoglalta a legjobb magyar pozícióját, közvetlenül mögötte Kováccsal, majd Walkóval és Szabóval.
A világranglista első helyezettjét, a spanyol Javier Gomez-t, és a franciák kétszeres kontinens elsőjét, Frederic Belaubre-t is a soraiban tudó 76 tagú férfi mezőny délután 4 órakor vetette magát a Sajószögeden található tóba. Úszás után a partraszálláskor az új-zélandi Dylan McNeice vezetett, Gomez és az orosz Dmity Polyansky előtt. A miskolci Kuttor Csaba (Uniqa-Team Miskolc SE) szokásosan kiválót teljesítve a nyitószámban, a hatodik helyen követte az előtte haladókat, de másodperceken belül megérkezett az osztrák-magyar Ágoston Szabolcs (Simon) és Lipták Tamás (DSC-DSI) is. A TVK-Mali színeiben versenyző Török-testvérek, az olimpiai kerettag Dániel, és a most debütáló öccse, Alfréd együtt értek partot, velük tartott a tiszaújvárosiak kazah légiósa, a világbajnok Dmitriy Gaag is, illetve a szintén fiatal Rendes Csaba (Uniqa-Team Miskolc SE) is.
Három körrel a vége előtt egy 30 tagú élboly alakult ki, Kuttorral és Liptákkal. Törökék Rendes Csabával és Dmitriy Gaag-al. Később az élboly 58 fősre hizott, és a versenyzők nagyjából együtt értek be a depóba.
A futás során aztán az első kör végén "előjött" az addig a bolyban megbújó Gomez, őt Belaubre és Gemmel követte szorosan, míg Kuttor 19-ként a legjobb magyar volt ekkor. Öt kilométernél Gomez már 11 mp-el előzte meg Gemmelt és előnyét végig megtartva ő nyerte meg a versenyt. Gemmel megőrizte ezüstérmét Belaubre-val szemben, míg a legjobb magyarnak a 19. helyet kiérdemlő Kuttor bizonyult, aki külön csatát vívott a közvetlenül utána beérkező Liptákkal.
A 11. BG TVK Triatlon Világkupa (1500 m úszás, 42,5 km kerékpározás, 10 km futás) eredményei:
Nők (62 induló):
1. Samantha Warriner (Új-Zéland) 2:00:10,1
2. Emma Moffatt (Ausztrália) 2:00:30,7
3. Debbie Tanner (Új-Zéland) 2:00:34,4
....
30. Koch Renáta (Magyarország) 2:04:10,4,
...
40. Kovács Zsófia (Magyarország) 2:05:38,3,
...
43. Walkó Andrea (Magyarország) 2:06:42,9,
...
45. Szabó Zita (Magyarország) 2:06:51,5.
Férfiak (76 induló):
1. Javier Gomez (Spanyolország) 1:47:44,
2. Kris Gemmell (Új-Zéland) 1:47:53,
3. Frederic Belaubre (Franciaország) 1:48:04,
...
19. Kuttor Csaba (Uniqa-Team Miskolc SE) 1:49:34.
20. Lipták Tamás (DSC-DSI) 1:49:37,
...
50. Rendes Csaba (Uniqa-Team Miskolc SE) 1:51:43,
...
56. Török Dániel (TVK-Mali TK) 1:52:11,
57. Török Alfréd (TVK-Mali TK) 1:52:29.
Triatlon Csapat Világbajnokság
A BG ITU Triatlon Csapat Világbajnokságot szintén vasárnap rendezték meg. Elsőként a nyolc női trió sorakozott fel, hogy tagjai egyenként teljesítsék a 250 méter úszásból, háromszor 2,4 km kerékpározásból és kétszer 800 méter futásból álló mini-triatlont. A kezdőemberek úszása után magyar részsikernek örülhettünk, hiszen Vanek Margit (Budaőrsi TK) elsőként ért partot, ám mivel a zsűri szerint kiugrott a rajtnál, 15 másodperces kényszerpihenőt kapott, így a depóból csak a 4-5. helyen tudott kijönni. A kerékpározás első körében az olasz Daniela Chmet és a cseh Jana Jiriuskova 15 másodperccel ellógott a többiektől, míg a többi hat ember közel együtt haladt. A futás során Chmet lerázta az üldözőket és a váltásnál közel 20 mp előnnyel elsőként indította társát, Charlotte Bonint. A magyar csapat pozíciója ekkor a hetedik volt.
A második úszás olasz elsőséggel ért véget, de a lengyelek, oroszok, csehek és a dél-afrikaiak, majd a mieink és a spanyolok jöttek, legvégül pedig az ukránok depóztak be. Az 5. kilométer végére az üldözők beérték a szökevény Bonint és fél perccel megelőzték a magyar-spanyol duót, akikre félelmetes tempóban tekert fel az előző napi világkupán élete legjobbját elérő, ötödik pozíciót kiérdemlő ukrán Yulia Yelistratova. A futás végére Elena Matveeva révén Oroszország állt az élen, míg a magyarok hatodikként válthattak.
A hajrá emberek versengésében az orosz Anastasia Yatsenko 10 méter előnnyel jött ki a vízből, a cseh Lenka Zemanova és újabb 30 méterrel az olasz Nadia Cortassa előtt, míg a többiek szinte együtt vették fel kerékpárjaikat. A második kerékpáros kört befejezve, a depóba vezető úton Oroszország triója 20 mp előnyt jegyezhetett a félelmetesen nagyot tekerő, az utolsó helyről a másodikra előrelépő ukrán Olesya Prystayko ellenében. Harmadiknak a csehek váltottak, míg pár másodperc elteltével - a negyedik-ötödik pozícióban - megérkezett az athéni olimpiát ötödikként záró Cortassa és a magyarok harmadik embere, a bajai Koch Renáta. Az 1600 méteres záró-szám során az orosz hölgy ellenállhatatlannak bizonyult , Ukrajna begyűjtötte az ezüstöt, míg a kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes olasz - elmellőzve közben a cseheket - a dobogó harmadik fokára hozta be Itália együttesét. Mivel a kiváló futóformáját ezúttal is bizonyító Koch is elhagyta Lenka Zemanovát, a magyarok az előkelő negyedik helyen zárták a látványos erőpróbát.
A 16 férfi hármas kezdő emberei az úszás végén egyszerre robbantak be a depóba, ahonnan kifelé haladva a kissé többet időző Molnár Ádám révén a magyar második csapat zárta a sort. A kerékpározás során sikeres volt az olasz-horvát páros szökése, így ők mintegy 100 méter fórral lódulhattak ki a futókörre. Harmadikként Vanek Ákos depózott. Az első váltás Christian Prochnow révén a németeknek sikerült legjobban, akiket az oroszok és a japánok követtek. A magyar I-es csapat 14.-ként, míg a II-es gárda második embere, Kuttor Csaba az utolsó helyen folytathatta.
A második úszásnál az élen nem változott nagyot a helyzet, viszont Pocsai Balázsnak köszönhetően a jobbik magyar gárda a 11. helyre jött fel. A kerékpározás két harmadánál a cseh Janour szökése sikerrel járt, közel 100 méterrel előzte meg a futás előtt az őt üldöző nyolcast, miközben Pocsai még egy helyet javított. Kuttor a II-es magyar együttest felhozta a 15. pozícióba. A futás első 800 méterénél Gomez állt az élre és indította el onnan csapata harmadik emberét, José Tovart.
A harmadszor a vízbe csobbanó csapattagok közül az orosz Alekszander Bryukhankov suhintotta le villámsebesen a távot, hogy a depóból kirohanva, alig néhány száz méter alatt szétrázza a kilences élbolyt. A debreceni Fecskovics Attila tizediknek vitte az I-es, a tiszaújvárosi Török Dániel pedig 14.-nek a II-es magyar egységet. Amikor a második depózást követően a mindössze 20 esztendős orosz fiú mintegy 100 méter fórral rendelkezett, várható volt, hogy a női győzelem mellé a férfiak is hozzáteszik a magukét, így a kettős orosz siker nem volt meglepetés. A németek Eksteen révén ezüstöt érdemeltek a végén, míg a bronz a spanyoloké lett, José Tovar harcosságának köszönhetően. A magyar I-es a 10., a II-es pedig a 12. helyen zárta az erőpróbát.
A csapat vb eredményei:
Nők (8 induló), világbajnok: Oroszország (Irina Abysova, Elena Matveeva,Anastasia Yatsenko) 1:05:05 óra, 2. Ukrajna (Inna Tsyganok, Yuliya Yelistratova, Olesya Prystayko) 1:05:21, 3. Olaszország (Daniela Chmet, Charlotte Bonin, Nadia Cortessa) 1:05:25, 4. Magyarország (Vanek Margit, Tóth Zsófia Koch Renáta) 1:05:35
Férfiak (16 induló), világbajnok: Oroszország (Aleksander Bryukhankov, Vladimir Turbaebsky, Dmitry Polyanskiy) 58:18 perc, 2. Németország (Christian Prochnow, Jonathan Zipf, Claude Eksteen) 58:30, 3. Spanyolország (Francesc Godoy, Javier Gomez, Jose Tovar) 58:33, ...10. Magyarország I. (Vanek Ákos, Pocsai Balázs, Fecskovics Attila) 1:00:36 óra, ...12. Magyarország II. (Molnár Ádám, Kuttor Csaba, Török Dániel) 1:01:13.
Forrás: http://www.zalaszam.hu/triatlon/indexmagyar.htm; http://www.triathlon.org/
Hasonló cikkek