Őszi futócipő teszt: Nike Air Zoom Vomero+ 3
aRchi 150 kilométeren keresztül tesztelte a Nike Air Zoom Vomero+ 3 modelljét. Elsősorban a cipő párnázottsága és stabilitása tetszett meg tesztelőnknek, aki még annak is utána járt, honnan kapta a Vomero a nevét.
A tesztelő:
Mindig is szerettem futni, (úszni, bicajozni) mozogni. A középiskolában egy évet atletizáltam (rövid távon), de azóta csak a nyarankénti bringázás maradt. 2005 őszén a Városligetben sétálgattunk ahol éppen egy verseny volt. Olyan jó volt a hangulat, hogy azt mondtam jövőre én is benevezek egyre, így is lett. Majd egy év múlva, 2007 nyarán a 10km-es verseny után azt mondtam, hogy most már többet kell edzenem és megpróbálom a Nike félmaratont. A többi meg már jött magától. Azóta még jobban megszerettem, megéreztem a futás örömét és megállás nélkül falom a kilométereket. :) 174 cm magas és 70 kg vagyok. A Reebok teszt és az Adidas footscan is (az enyhe lúdtalpam ellenére) a semleges stílusú cipőket ajánlotta. Úgy vettem észre, hogy a cipőket elől, enyhén a belső felén a saroknál pedig inkább kissé a külső részén koptatom. Az első cipőm már kibírt közel 1000 km-t (és még nyúzom), ez az eddigi koptatás alapján a Nike-nál is meglesz.
A cipő: Nike Air Zoom Vomero+ 3
A Nike egyik legújabb modellje. Különösen jól párnázott edzőcipő, semleges futóstílushoz javasolt. Ideális kemény talajra és az átlagosnál nagyobb testsúlyhoz, valamint magas heti kilométerszámhoz. A méretválasztásnál az elsődleges szempont az volt, hogy hosszú futások alkalmával se nyomja meg a lábujjamat, így a 44-es (28 cm) méretűt választottam. Előzetesen annyit, hogy az előző cipőm is ekkora, de avval ellentétben ez nem nyomta hosszabb távokon sem az ujjamat.
Fontosabb technológiai jellemzői:
- Alulpronáló vagy neutrális mozgású futók számára ideális választás.
- Kiváló párnázottság és az ultrafinom, ultrapuha átgördülés a lépés során.
- A felső részen rugalmas hálós panelek és egy elasztikus poliuretán pánt biztosítanak biztos illeszkedést és megfelelő tartást elrugaszkodásnál. A kényelmet és légáteresztő-képességet a nagyobb felületű nyitott hálós anyag fokozza.
- Öntött műanyag külső sarokmerevítő (Fitframe) elem, amely rögzíti a sarkat a talajba való becsapódáskor.
- A nyelv különleges szerkezetű hálós bélésanyaga bársonyos tapintásával kényeztet belebújáskor, továbbá segít a helyén tartani a lábat futáskor.
- Az új, dupla sűrűségű, OrthoLite-alapú Fitsole talpbetét az elődjéhez hasonlóan egyenletesen alátámasztja a lábat, ugyanakkor drámai előrelépést jelent a rugalmasság és a nedvesség elvezetése szempontjából.
- Rugalmas Zoom Air légbetétek a saroknál és a lábfej elülső része alatt, Cushlon középtalpba ágyazva, amely a Nike legpuhább habanyaga.
- Külön férfi és női biomechanikához tervezett, erősen tagolt (Octocrash) becsapódási zónával rendelkezik a sarok résznél. Az Octocrash ütközőzóna hatékonyabban elnyeli a talajra érkezés pillanatában fellépő ütődést és még finomabb átgördülést tesz lehetővé a középszakaszba.
- Aszimmetrikus lábboltozat alatti merevítés (Arch Bridge merevítőelem), mely kellő stabilitást nyújt, miközben lehetővé tesz bizonyos fokú csavaró mozgást, amely segíti a láb természetes stabilizáló mechanizmusait.
- A külsőtalp három különböző keménységű gumiötvözet kombinációjával és Goffri talpmintázattal biztosítja az ideális tapadást, súlyt és tartósságot. A sarok ütközőzónájánál alkalmazott BRS 1000 karbongumi a maximális kopásállóságról gondoskodik. Az elülső résznél és a külső oszlop mentén található, tagolt szerkezetű, mintegy 6 mm vastag Duralon fokozott párnázottságot és finomabb átgördülést tesz lehetővé. A tartósságot fokozza a speciális szerkezetű (Waffle Fill) tömör gumi, valamint a gofrimintázat a hátsó rész belső oldalán és a lábujjak alatt. A hatékonyabb mozgás érdekében mély, rugalmas gumiredők találhatók a cipő teljes hosszában és szélességében, melyek az optimális nyomásközépponthoz igazodnak.
Tulajdonságai:
Kiemelkedően jól párnázott edzőcipő, semleges futóstílushoz. Ideális kemény talajra vagy az átlagosnál nagyobb testsúlyhoz.
Párnázottság: 5/5
Stabilitás: 4/5
Könnyű felépítés: 4/5
Ár: 34.990 Ft
Súly: 342 gramm
Nike+ kompatibilitás: Igen
Az első örömök:
Amikor megnyitottam az oldalt, hogy megnézem kik is tesztelhetik a cipőket, nagyon meglepődtem és természetesen, de ugyanakkor nagyon örültem mikor a nevek közt a magamét is megláttam. Még egyszer köszönöm a lehetőséget.
Az első találkozás:
A Human Race versenye pont jókor, a cipőteszt eredményének kihirdetése után jött. Már tudtam, hogy a Vomero lesz a befutó, ezért direkt nem ebben futottam, hanem a Victoryben. El lehet mondani róla, hogy nagyon gyors cipő, de a lábamra elég szűk volt (oldalt nyomta végig), így a verseny után futottam egy kicsit a Vomeroban is. Már akkor éreztem a különbségeket a két cipő között. Így szembe tudtam állítani a Victory gyorsaságával, könnyedségével, a Vomero által nyújtott kényelemet, stabilitás érzését és a talajra érkezésének puhaságát.
Már alig vártam, hogy kézbe vehessem a cipőt. Amikor megkaptam pentől és sepitől a Vomerot még jobban izgalomba jöttem, szabályosan fülig ért a szám. :-) Családi ünneplésre mentünk, de majdnem elmentem tesztelni a cipőt, alig bírtam ki. Az első futás, tesztelés csak néhány napra rá következett be az időjárás miatt.
Edzések:
1. tesztnap: normál futás - táv: 18,2 km - tempó: 5:29 perc/km - aszfalt - dimbes-dombos terep
Mivel közeledett a 30 km-es futás időpontja és a múlt héten nem futottam hosszút, ezért úgy döntöttem, az első teszt egy hosszú futás lesz. Bár gondolkodtam rajta, jó ötlet-e (mert tapasztaltabb, már „hasonló cipőben" járt futók edzéseit elemezvén láttam, hogy első alkalommal, új cipőben hosszabb távot nem szabad futni), de a verseny közelsége és a próbavágy, valamint az előző heti hosszú futás hiánya miatt mégis belevágtam.
Miután felvettem éreztem ismét, hogy mennyire kényelmes, jól rásimul a lábamra. Az első lépések, kilométerek furcsák voltak, mert új cipő révén kissé ragadt az aszfalthoz. A méretválasztásnál már említettem, hogy a nagyobbikat választottam és ez kezdetben a lábujjaim csúszkálásával jelentkezett is, de ahogy bemelegedett a lábam már nem tapasztaltam ilyet. Az első kilométereken szinte minden egyes lépésre figyeltem. Hogy tapad a cipő, mennyire tartja a lábat, kényelmes-e, mennyire ruganyos.
Kb. a táv feléig nagyon kényelmes volt a Vomeroban futni. Azt tapasztaltam, hogy közepes puhasággal gördül a talajon. Talajfogása puhának mondható, ezáltal kemény talajra kényelmes viselet. Stabilitásával se lesz probléma, de ez majd az idő során és a terepek változatossága alkalmával elválik, az első aszfalton való futástól nem vártam ennek megválaszolását.
Aztán ahogy jöttek a km-ek egy kissé kezdett kényelmetlenné válni a helyzet, azaz a jobb láb boltozatánál éreztem, hogy dörzsöl a cipő. Mivel még tudtam, hogy a tervezett táv egy része hátra van, így megpróbáltam nem törődni vele. A futás jól sikerült, de az említett helyen a lábamat a cipő kidörzsölte, szerencsére nem annyira vészesen, de egy pár nap pihenőre mégis szükség lesz. A végére a térdemben éreztem egy kis fájdalmat, de mivel a szakaszok időeredményei egy kicsit jobbak lettek, mint korábban, így nem tudom eldönteni, hogy a cipő mennyire is volt könnyű a Reebokhoz képest (de talán közel hasonló súlyú). Inkább a táv hosszától fájhatott a térdem.
Végig (új cipő lévén) tapadt és nem ragadt az aszfalthoz. Volt alkalmam hegyről le és hegyre fel is tesztelni és gyorsnak, stabilnak és könnyednek minősült. A dörzsölést eltekintve jó társnak bizonyult.
2. tesztnap: laza futás - táv: 9,8 km - tempó: 6:23 perc/km - erdei pálya, aszfalt - dimbes-dombos terep
Gondoltam négy nap pihenés elég lesz a lábamnak és náthaűzés céljából elmegyek egy könnyed erdei futásra. A Normafán kötöttem ki, ahol a cél 3/4 óra futás volt. Elindultam az erdőben, de néhány km után aszfaltos, majd ugyanennyi táv után ismét erdei úton kötöttem ki. Az erdőben felváltva száraz és falevelekkel tarkított földúton élveztem a cipő nyújtotta kényelmet. Murvás, faleveles szakaszok váltották egymást, ahol a cipő stabilitása jól vizsgázott és a köves erdei talajon sem csúszott meg. A múltkori edzés okozta dörzsölés újból előjött, de sokkal enyhébben, így úgy éreztem, hogy kezdünk összeszokni.
3. tesztnap: normál futás - táv: 15,1 km - tempó: 5:23 perc/km - salakos, helyenként köves út, aszfalt - sík terep
Még egy hét a versenyig és ismét kellene egy hosszú futás, de már esteledik. Nem baj sötétedésig még van majdnem 1,5 óra, indulás. :-) Így indult a 3. napi edzés. A tegnapi erdei futás jót tett és a nátha szinte el is illant, ezért normáltempót terveztem. Nagyon kellemes időben, fél távig napsütésben futottam, közben bámészkodtam és néztem ahogy a tehenek legelésznek és a pásztorkutya az esti terelésre készülődik. Csak úgy szaladtak a km-ek. Akkor vettem észre, hogy cipő van a lábamon amikor elkezdett a szokásos dörzsölés jelentkezni (kb. 10 km környékén). Mivel még messze voltam, gyalogolni meg nem akartam, így próbáltam úgy intézni a talajfogást, hogy kevésbé legyen kellemetlen. Itt a cipő előnyös tulajdonságai nem jöttek, nem tudtak előjönni. Összességében nagyon kellemes futóhetet zártam.
4. tesztnap: normál és iramjátékos futás - táv: 12,4 km - tempó: 5:47 (4:51) perc/km - recortán, aszfalt - sík, változó terep
Iramjátékos futás volt betervezve, futópályán. Természetesen oda is és vissza is futva illik menni. Jellemzően a pálya egyenes szakaszában tempósan az ívekben lazán, kocogva futottam. Volt olyan kör, amikor a kanyar volt tempós, hogy ezzel is teszteljem a cipőt. Jól tartotta a lábam, nem csúszott a kanyarban sem, jó volt a talajfogása is. Érdekes volt a recortán pályán futni, mert a pálya puhaságára még a cipő puha talajfogása rádobott egy lapáttal. Az elején olyan volt mintha szivacson futnék, de később megszoktam és kellemes volt a sarok lágy becsapódásának érzése.
A legutóbbi edzés alkalmával már majdnem elkönyveltem, hogy minden 10 km feletti futásnál érezni fogom a cipő dörzsölését, de meglepetésemre ezen a napon minden rendben volt. Ez a nap is kellemes emlékekkel zárult.
5. tesztnap: átmozgató futás - táv: 6,3 km - tempó: 5:56 perc/km - aszfalt - változó terep
A mai nap a verseny és tésztaparti előtti átmozgatás napja. Elég nehezen vettem rá magam, mert az idő egész nap barátságtalan volt. Nem is a motivációval, hanem az időjárással volt a baj. Vártam hogy elálljon az eső és a szél felszárítsa az utakat. Ki akartam próbálni, hogy a holnapi nagy napra milyen öltözékben fussak. A nagy szél miatt hosszú ujjú felső, de rövidnadrág mellett döntöttem. Az elején míg be nem melegedtem egy kicsit fáztam a szél miatt, de tudtam, hogy ez csak ideiglenes lesz és így is volt. Az átmozgatás után haza és jöhetett a tésztaparti.
6. verseny tesztnap: PLUS maraton 30 km - táv: 30,0 km - tempó: 5:20 perc/km - aszfalt - sík terep
Nagyon vártam már ezt a napot, hogy végre kipróbálhassam magam és tapasztalatot szerezhessek egy igazán hosszú futásról, amit előtte egyben még egyszer sem teljesítettem. Ugyanakkor vártam, hogy egy komolyabb teszt alá vethessem a Vomero-t. Úgy éreztem felkészültem a megmérettetésre, amely során az elsődleges cél a 30 km teljesítése, majd az állandó tempó-, pulzus tartása és csak azután a 3 órán belüli eredmény volt.
Sikerült - először - időben a rajt helyszínére érni, így be is tudtam melegíteni, amire a szeles, hűvös idő és a táv hossza miatt szükség is volt. Gondolkodtam, hogy miben fussak, mert kissé bemelegedve a napsütötte részeken a póló is elégnek bizonyult, de mikor jöttek a maratoni távot futók és bemondták, hogy a rakparton erősen fúj a szél akkor eldöntöttem, hogy a mégis melegítő felsőben futom le a versenyt (jól választottam). Az első km lazább tempója után fokozatosan vettem fel az általam elképzelt és pillanatnyi állapotomnak megfelelő tempót (ami inkább 155 bpm körüli pulzus tartása során alakult ki).
Arra törekedtem, hogy ezt megpróbáljam tartani, ami sikerült is. 9 kilométer eltelte után (a maratoni táv féltávja környékén) kezdem érezni, hogy a cipő dörzsöli a lábam a szokásos helyen, de bíztam benne, hogy annyira most sem lesz komoly. Próbáltam elterelni róla a figyelmem egy kis gyorsítással, azaz mindig egy kisebb csoport utolérését tűztem ki célul (így az első 10 km-em 52-53 percre sikerült). Majd a frissítések, a zenészek, Budapest építészetében való gyönyörködés és a pulzusszám figyelése vonta el a figyelmem a lábfejem felől érkező kellemetlen érzésről, amit igazából utólag visszagondolva csak néhány alkalommal tapasztaltam a verseny során. Az utolsó km-en egy kicsit tempósabb szakaszra és a végén egy sprintre is futotta az erőből.
A cipő számomra jól vizsgázott, mert habár nem a legkönnyebbek közé tartozik, de mégis tudtam benne gyorsan szedni a lábam. :-) Ezen a szép emlékekkel zárult távon (is) bebizonyította, hogy stabilitását, gördülékenységét és csillapítását tekintve igazán aszfaltra termett. Bár egy kissé még másnap is fájt a térdem, de ezt részben a hosszabb távnak tudtam be.
7. tesztnap: átmozgató normál és iramjátékos futás - táv: 11,6 km - tempó: 5:48 (5:10) perc/km - recortán, aszfalt - sík, változó terep
Hasonlóan a 4. tesztnaphoz, normál futás, iramjátékkal kombinálva volt betervezve, futópályán. A cipő itt is teljesen az elvárt eredményt nyújtotta. Kanyarban a talajfogás megfelelő volt, jól tartotta a lábam a cipő.
Ezzel zárult a kéthetes tesztelés, de mivel még nem sikerül erdőben komolyabb körülmények között tesztelni cipőt és még a NATO futás 10 km-es távja is tempós futásnak ígérkezett, következett a ráadás.
8. tesztnap: gyalogtúra, fele futva :-) - táv: 7,7+7 km - vegyes, de inkább sík terep
Gondoltam kipróbálom egy gyalogtúrán is a cipőt, mert tavaly az utcai cipőben a táv teljesítése után nagyon fájt a talpam. Úgy voltam, ha lehet benne futni, akkor gyalogolni is. A táv feléig a családdal együtt túráztunk, de a gyerekek és az idő rövidsége miatt a másik felét futva kellett teljesítenem. Természetesen végig komfortos érzést nyújtott a cipő, rendkívül kényelmes volt, nem fáradt el a talpam és végig jól szellőzött. Lehet hosszabb, nehezebb túrákra nem alkalmas a ruganyos (nem eléggé merev) talpa miatt, de kisebb távokra kényelmes viselet.
9. verseny tesztnap: NATO futás 10 km - táv: 10,3 km - tempó: 4:29 perc/km - aszfalt - sík terep
Kellemes futóidőben (bár lehet egy kicsit meleg volt) zajlott a verseny, ahol részemről inkább a részvétel, a hangulat, a futás öröme és az egyenletes tempós km-ek volt a cél. Igazából minden ideálisan alakult és végig egy állandó tempót tartva, majd a vége felé beleerősítve sikerült az eddigi legjobb eredményemet megfutni. A cipő is jól vizsgázott, elvégre ketten együtt voltunk gyorsak. :-) Megfelelően ruganyos volt, de lehet mégsem megfelelően csillapított, mert a verseny után éreztem kissé a térdemet (bár másnapra elmúlt). Sajnos a szervezés nem volt a csúcson (a tavalyi jobban meg volt szervezve, igaz akkor dupla táv volt), de legalább a végén sikerült néhány edzésonline-os sporttárssal találkozni, egy kicsit beszélgetni, ami örömmel töltött el.
10. tesztnap: normál futás - táv: 12,6 km - tempó: 6:06 perc/km - erdei út, aszfalt - dimbes-dombos terep
Erdei futásnak indult a Normafán. A turistatérképen megnéztem, hogy merre akarok menni és elindultam. Sikerült a cipőt erdei körülmények között is tesztelni és (igaz még nem volt a lábamon terep futócipő, de) elmondhatom helytállt mindenféle terepen. A salakos lejtőkön és kemény emelkedőkön sem csúszott, a kövesebb részeken is jól tartotta a lábat, stabil volt. A talajról való elrugaszkodás még a meredekebb részeken is rendben volt számomra. Ismét jól vizsgázott.
11. tesztnap: normál futás - táv: 8,5 km - tempó: 5:58 perc/km - erdei út - dimbes-dombos terep
Hasonlóan az előző tesztnaphoz, normál futás 100%-ig az erdőben. Azért vettem fel a listára, mert az előző alkalommal eléggé elfáradtam és már gyorsabb tempóban erősebb emelkedőkön és nagyobb lejtőkön nem sikerült tesztelni a cipőt. Ez alkalommal erre figyeltem, ahol tudtam ott jobban megnyomtam. Igaz az időm közel hasonló lett, de a megtett szintkülönbség is közel azonos volt. Volt, hogy köves részen éppen megcsúszott, de a gofri minta rögtön meg is fogta. Stabilitással sem volt gond, bár ez egy stabil cipő, így nem is szabadna gondnak lennie. A cipő ez alkalommal is jól vizsgázott terep körülmények között, persze hozzá kell tennem, hogy száraz időben.
Értékelés
A 11 futóalkalom során 149,4 km-rel a hátunk mögött mondhatom, hogy a kezdeti nehézségek ellenére jól összeszoktunk a Vomeroval. Ezek ismeretében az alábbi értékelést kapta.
Csillapítás: 8 pont, jól csillapította a becsapódásokat, de az enyhébb térdfájás miatt nem maximális a pontszám.
Rugalmasság: 10 pont, nagyon jó rugalmasságúnak találtam már az első tesztek során is, ami végig megmaradt.
Stabilitás: 10 pont, ezzel a tulajdonságával minden rendben volt, jól tartja a lábat, még a köves terepeken is.
Kényelem: 9 pont, csak és kizárólag a láb boltozatának kidörzsölése miatt (de remélem ez változni fog pozitív irányba az idő során). Ezt leszámítva nagyon kényelmes, sehol nem okozott kellemetlen vízhólyagokat, nagyon jól párnázott és jól szellőzik.
Tartósság: 10 pont, egyenlőre nem látszik rajta nagyobb mértékű kopás, de azért hozzá kell tennem, hogy én sem vagyok valami nehéz alkat. Úgy látom, hogy az orr részen a felnyúló talp nem fog leválni és a merevített sarokrész tartóssá teszi a cipőt. A talp nem kopása is pozitív.
Design: 9 pont, nekem bejön (bár ez nem a legszínesebb darab), tetszik a merevített sarokrész, a fényvisszaverő részek, a cipő felső részének merevítése, a rövid nyelv (bár ez először furcsa volt, de nagyon jó), a talp kiképzése és az orr részének merevítése. Lehet többféle színben kapni, sőt akár egyedi színösszeállítással is lehet a tengerentúlon rendelni.
A tesztelt modell legjobb tulajdonsága: A párnázottsága, tartóssága és a stabilitása.
A tesztelt modell legrosszabb tulajdonsága: Nemigen találkoztam ilyennel, de talán a csillapításon lehetne még egy aprónyit javítani.
Kinek ajánlom? Azoknak, akik szeretik a kényelmes futócipőket, akiknek nagyobb a súlya és akik sokat futnak aszfalton.
Vennék ilyen cipőt magamnak? Igen, bár az ára lehetne mérsékeltebb. Igaz sokat nyújt, de az egyik legdrágább Nike cipő.
Érdekesség:
Vomero negyed a hasonló nevű dombról kapta a nevét, melynek nagy részét elfoglalja. Északi szomszédja Arennella negyed, nyugatra Soccavo és Fuorigrotta határolják, déli irányban Chiaia, kelet felé pedig Avvocata és Montecalvario. Nevének eredete a terület egykori felhasználására, a mezőgazdaságra utal (a vomere jelentése ekevas). Szintén mezőgazdasági jellegére utal a Broccoli Dombja köznapi megnevezése is. Ma Vomero, Nápoly egyik legelőkelőbb lakónegyede. A 20. század elején kezdték meg beépíteni lakóházakkal, főleg a felső középosztály számára. A metró kiépítése is elősegítette ezen városnegyed fejlődését. Főbb látnivalói a Villa Floridiana, a Castel Sant'Elmo valamint a San Martino kolostor.
Köszönöm szépen mégegyszer pennek, sepinek és a Nike-nak.
A tesztmodell rendelkezésre bocsátásáért köszönettel tartozunk a NIKE Magyarországnak (http://www.nike.com; http://www.futocenter.hu).
Forrás: http://futocenter.hu/extra/kollekcio.php; http://www.hunrun.com/futas/air-zoom-vomero-3; http://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1poly_V._ker%C3%BClete
Hasonló cikkek
Csupa cérna felsőrész az új Nike versenycipőn
Futócipő teszt: NIKE beszámolók
Futócipő teszt: Bemutatjuk a NIKE cipőket
Kiválasztottuk futócipő tesztelőinket
5 hozzászólás
Mi az a recorta?:) - elsőnek olvastam ezt a cipőtesztet, skálára állítom a tesztelő tapasztalataiból, ...de még vár a többi :)
A puhasága nekem pont megfelelő és még mindig nem kopik az alja, pedig eddig úgy 250Km-t tettem bele.
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498