Tour de France: Ki dönt az eredménylistáról?
- cimkék:
- Tour de France,
- EPO,
- dopping,
- Floyd Landis,
- Oscar Pereiro,
- UCI
Az idei Touron doppingolás miatt megbukott Ricardo Riccò, Stefan Schumacher, Leonardo Piepoli és Bernhard Kohl. Vajon ki dönt arról, hogyan alakul ezek után a Tour de France eredménylistája?
A Tour de France versenyigazgatója, Christian Prudhomme szerint nem a Tour szervezőinek a feladata az eredménylistáról dönteni. "Nyilvánvalóan akik csaltak, nem tekinthetők győzteseknek. Nem mi állítjuk össze a végső rangsort, de nem tudom elképzelni, hogyan maradhatnának benne."
2006-ban Prudhomme elődje, Jean-Marie Leblanc is hasonló állásponton volt, amikor néhány órával Landis pozitív tesztje után kijelentette, hogy ő már nem tekinti Floyd Landis-t a Tour győztesének. A később győztesnek kihirdetett Oscar Pereiro viszont egészen 2007 szeptemberéig nem kapta meg hivatalosan a neki járó sárga trikót. Miért? Nos, általában az olyan nagyobb versenyeket, mint a Tour de France, az UCI égisze alatt rendezik, és ilyen esetben dopping ügyekben az UCI a gyanúba keveredett versenyző nemzeti szövetségét kéri fel, hogy járjon el az ügyben. Landis ügyében például az UCI megvárta amíg a versenyzőt elmarasztaló amerikai döntés megszületett és csak ezt követően döntött arról, hogy a Tour győztes címet átadja Pereiro-nak.
Az UCI szabályzatában egyébként az szerepel (256 és 257.2 paragrafusban), hogy az UCI szabályok megsértése - a pozitív verseny közbeni doppingteszt eredmény annak számít - a versenyző "automatikus diszkvalifikálását" vonja maga után, megfosztva őt minden, a verseny során szerzett éremtől, ponttól és pénzdíjtól. Ennek ellenére az UCI a döntést erre vonatkozóan általában elhalasztja mindaddig, amíg a versenyző nemzeti szövetségének határozata meg nem születik az adott ügyben.
Azért jellemzően a dopping ügyekben megbukott versenyzőket utólag megfosztják címeiktől, a közelmúltban nem is nagyon találunk olyan esetet, ahol ez nem így történt volna. David Miller így veszítette el 2003-as világbajnoki címét, Tyler Hamilton pedig a 2004-es Vueltán a szakaszgyőzelmét.
Az idei Tour-ral kapcsolatban azért bonyolultabb a helyezet, mert ezt a versenyt a szervezők és az UCI régóta húzódó vitájának következményeként nem az UCI, hanem a francia kerékpáros szövetség (FFC) felügyelete alatt rendezték meg. Riccó esetében például az olasz olimpiai bizottság (CONI) döntött arról, hogy Riccó eredményeit el kell törölni. Most tehát a francia szövetségen a sor, hogy formálisan határozzon ebben az ügyben. És hasonló lesz az eljárás a többi megbukott versenyző esetében is. Tehát idén a nemzeti szövetségek döntései alapján a végső szót a Tour eredménylistájáról az FFC-nek kell majd kimondania.
Ritkábban ugyan, de előfordulnak olyan esetek is, amikor a versenyzők nem járják végig a hosszadalmas hivatalos utat, hanem maguk lépnek. Jerome Chiotti például 2000-ben beismerte - csupán saját lelkiismeretére hallgatva, mert nem volt pozitív doppingtesztje - hogy EPO-t használt az 1996-os cross country vb-n, amit megnyert. Ezután pedig, meg sem várva a nemzeti szövetség és az UCI döntését, személyesen adta át az érmet és a győzelemért járó trikót a második helyezett Thomas Frischknecht-nek. Igaz, csak négy évvel a vb után..
Forrás: http://www.velonews.com/
Kép: http://www.letour.fr/
Hasonló cikkek
Armstrong tényleg elismerte, hogy doppingolt
Sarkozy is közbenjárhatott Armstrong védelmében
Kerékpár: A franciák nem tesztelhetnek a Tour-on
Kerékpár: A franciák szerint két új doppingszert használtak a Tour-on
Még több címke
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498
Első 5 kilométerem 498