Olimpia - Rió 2016 a számok tükrében
A XXXI. Nyári Olimpiai Játékokon összesen 86 nemzet nyert arany-, ezüst-, vagy bronzérmet, közülük legalább egy aranyat 59. A Magyar Olimpiai Csapat 8 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzéremmel az összesített éremtábla 12. helyen zárt. A 15 érmes magyar sportoló mellett 47-en végeztek pontszerző helyen.
Rióban 205 ország küldöttsége mellett a menekültek csapata és független sportolók is versenyeztek, az éremtáblázat ennek figyelembevételével értelmezendő. A riói olimpián 306 versenyszámban osztottak érmet (női 100 méter gyorson két aranyérem talált gazdára, de emlékezzünk a szintén úszó Cseh László sikerére, amikor hárman álltak a dobogó második fokán). Az Egyesült Államok 46 arany-, 37 ezüst- és 38 bronz, összesen 121 medállal zárt az élen. Rióban összesen 974 érmet adtak át.
Száz feletti éremszámmal egyetlen más ország sem büszkélkedhet, a tabellán második Nagy-Britannia 67-et, míg az aranyak alapján összesítésben harmadik kínaiak 70-et. Tíz vagy annál több aranyérme 7 országnak lett.
Ha az 1-6. helyezéseket számoljuk, akkor 110 ponttal a 16. helyen zártunk a nemzetek közt 8 db első, 3 db második, 4-4 db harmadik illetve negyedik, 5 db ötödik és 1 db hatodik helyezéssel. Az éllovas amerikaiak egy híján 800 pontosak. Londonban 129 ponttal 13.-ak voltunk.
A riói olimpián nem csak a versenyszámokban születtek új világcsúcsok, hanem a résztvevők létszámát tekintve is rekordok dőltek meg. A 28 sportági rekord egyikét Hosszú Katinka jegyzi.
Az első Dél-Amerikában rendezett ötkarikás játékokon 205 ország küldöttsége mellett a menekültek csapata és független sportolók is vetélkedtek, összesen 11 303-an. Két olimpiai bizottság, Koszovóé és Dél-Szudáné először szerepelt a játékokon.
Három nemzet sportolói először szereztek érmet az ötkarikás játékok történetében, ráadásul ez a Fidzsi-szigetek, Jordánia és Koszovó esetében is aranyérem volt. További öt ország is első aranyát gyűjtötte be Rióban: Bahrein, Puerto Rico, Szingapúr, Vietnam és Tádzsikisztán is először ünnepelhetett olimpiai bajnokot.
A versenyzők 45 százaléka nő volt, ami szintén rekord. Négy éve Londonban ez az arány 44 százalék volt.
A közvetítések is csúcsot döntöttek: 350 ezer órányi tévéközvetítést élvezhettek a nézők több mint 500 csatornán. A közvetített órák száma 75 százalékos növekedést mutat a londoni adatokhoz képest. A brazil lakosság érdeklődése is kiemelkedő volt: 10-ből 9 tévénéző brazil lakos követett valamilyen olimpiai közvetítést az elmúlt bő két hétben.
Az olimpia a digitális platformokon is csúcsot döntött: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Facebook-oldalát 14,8 millió felhasználó kedveli, ez a szám négy éve kicsivel több, mint a fele volt ennek. A NOB weboldalát, az olympic.org-ot 25 millióan látogatták a játékok alatt, ez több mint kétszerese a londoni adatnak. Szintén rekord, hogy az oldal látogatásainak 70 százaléka mobiltelefonról vagy táblagépről történt - az olimpiai hírszolgálat tájékoztatása alapján.
A játékok idején összesen 28 világcsúcsot döntöttek meg a sportolók, köztük az úszó Hosszú Katinka. A legtöbb csúcsot a súlyemelők versenyei hozták kilenc világrekorddal, úszásban nyolcszor, pályakerékpárban hétszer, atlétikában háromszor, íjászatban pedig egyszer dőlt meg az addigi legjobb eredmény.
Forrás: MOB
4 aranyérem
Vajda Attila, C-1, 1000 méter
Kovács, Janics K-2, 500 méter
Férfi vizilabda válogatott
Sors Tamás, 100 m pillangó
5 ezüstérem
Cseh László, 400 m vegyesúszás
Cseh László, 200m pillangó
Fodor Zoltán, birkózás
Cseh László, 200 m vegyesúszás
Női K-4, 1000 m
6 bronzérem
Mincza-Nébald Ildikó, párbajtőr
Kozzmann, Kiss C-2, 1000 m
Vereczkei Zsolt, 50 m hátúszás
Sors Tamás, 100 m gyorsúszás
Ráczkó Gitta, 100 m mellúszás
Sors Tamás, 400 m gyorsúszás
Szekeres Pál, tőr
4. helyezett
Boczkó Gábor, párbajtőr
Női tőr csapat
Pars Krisztián, kalapácsvetés
Női vizilabda válogatott
Kovács Ervin 50 m hátúszás
Kovács Ervin 50 m pillangóúszás
Kovács Ervin 200 m vegyesúszás
Kovács Ervin 100 m mellúszás
Sors Tamás 200 m vegyesúszás
Krajnyák Zsuzsa párbajtőr
5. helyezett
Knapek Edina, tőr
Bácsi Péter, birkózás
Gyurta Dániel, 200 m mellúszás
Férfi párbajtőr csapat
Férfi K-4, 1000 m
Kammerer, Kucsera K-2, 1000 m
Sors Tamás 50 m gyorsúszás
Papp Gábor cselgáncs
Szabó Nikolett cselgáncs
6. helyezett
Kis Gergő, 400 m vegyesúszás
Sidi Péter, légpuska
4x200-a női gyorsváltó
Zámbó Diána 50m hátúszás
Manapság a tisztelt menedzser-közgazdász-bankár urak és úrhölgyek nemkülönben az kiválónál is kiválóbb újságírók mindenbe alapos hozzászólásokkal értékelésekkel szakértésekkel mutatják ki tudásuk fogának az fehérjéjét.
Egy kérdést azonban - nyilván teljesen véletlenül - még nem érintettek.
A kérdés röviden: MENNYIBE KERÜL EGY OLIMPIAI ARANYÉREM?
Úgy pénzben úgy emberben.
Hány adó csengő rénus forintba kerül például egy vívó vagy kajakos aranyérem?
Hány ember pályájának futása vagy másként:élete siklik félre az aranyérem hajszolásában?
A mátészalkai földrajztanár vagy a kazincbarcikai tűzoltó adójából hány forint használtatik fel például az hosszú katinka aranyérmeinek megvalósításához és jutalmazásához?
érdekes kérdések ezek bizony