Olimpia - jövő héten indul az olimpiai láng Rióba
A következő héten, pontosan április 21-én gyújtják meg az olimpiai lángot a hagyományoknak megfelelően a görögországi Olümpiában.
A láng meggyújtását Katarina Lehou színésznő végzi – ő gyújtotta meg a lángot a 2014-es szocsi téli olimpia előtt, illetve a 2014-es (Nanjing) ifjúsági nyári- és a 2016-os (Lillehammer) ifjúsági téli olimpia előtt is –, aki Héra ókori görög istennő főpapnőjének szerepében lesz. Több papnak öltözött férfi is részt vesz az eseményen – a ruhákat a ciprusi születésű Eleni Kyriacou tervezi.
„A láng meggyújtása összeköti az ókori és a modern civilizációt, és megmutatja, hogy milyen eszméket és értékeket teremtetett az ókori Görögország, amelyek azóta bejárták a világot és hozzájárultak a kultúra fejlődéséhez és a béke megszilárdulásához" – idézi az olympic.org a megnyitó ünnepséggel kapcsolatban Szpirosz Kapraloszt, a Görög Olimpiai Bizottság elnökét.
Az első fáklyavivő Elefteriosz Petruniasz világbajnok görög tornász (gyűrű) lesz. A 25 esztendős vb-győztes – aki karrierje első olimpiájára készül – a hagyományoknak megfelelően egy rövid szünettel szakítja meg futását, amit Pierre de Coubertin báró, az olimpiai mozgalom atyjának tiszteletére tesz. Petruniasz a lángot Giovane Gáviónak adja át, a kétszeres olimpiai bajnok röplabdázó lesz az első brazil fáklyavivő 2016-ban.
A tíz nap múlva megrendezendő ceremónián ott lesz a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach is, valamint a riói olimpia szervezőbizottságának elnöke, Carlos Nuzman. Ugyanakkor a nehéz politikai helyzetben lévő brazil államfő, Dilma Rousseff lemondta részvételét.
Idén 80 éve annak, hogy a lángot futók viszik és adják kézről kézre Olümpiától az aktuális ötkarikás játékok helyszínéig – erre ugyanis először 1936-ban, a berlini olimpia előtt volt példa. A görög sportvezetők arra kérik a helyi lakosságot, hogy legyenek ott ezen a jeles évfordulón és támogassák az olimpiai mozgalmat.
Az olimpiai láng április 21-i meggyújtása után 12 nappal később érkezik meg Brazíliavárosba, majd a fővárosból indulva több mint 300 brazil települést érintve jut el az olimpia helyszínére, Rióba.
Forrás: MOB
Kép: Flickr
4 aranyérem
Vajda Attila, C-1, 1000 méter
Kovács, Janics K-2, 500 méter
Férfi vizilabda válogatott
Sors Tamás, 100 m pillangó
5 ezüstérem
Cseh László, 400 m vegyesúszás
Cseh László, 200m pillangó
Fodor Zoltán, birkózás
Cseh László, 200 m vegyesúszás
Női K-4, 1000 m
6 bronzérem
Mincza-Nébald Ildikó, párbajtőr
Kozzmann, Kiss C-2, 1000 m
Vereczkei Zsolt, 50 m hátúszás
Sors Tamás, 100 m gyorsúszás
Ráczkó Gitta, 100 m mellúszás
Sors Tamás, 400 m gyorsúszás
Szekeres Pál, tőr
4. helyezett
Boczkó Gábor, párbajtőr
Női tőr csapat
Pars Krisztián, kalapácsvetés
Női vizilabda válogatott
Kovács Ervin 50 m hátúszás
Kovács Ervin 50 m pillangóúszás
Kovács Ervin 200 m vegyesúszás
Kovács Ervin 100 m mellúszás
Sors Tamás 200 m vegyesúszás
Krajnyák Zsuzsa párbajtőr
5. helyezett
Knapek Edina, tőr
Bácsi Péter, birkózás
Gyurta Dániel, 200 m mellúszás
Férfi párbajtőr csapat
Férfi K-4, 1000 m
Kammerer, Kucsera K-2, 1000 m
Sors Tamás 50 m gyorsúszás
Papp Gábor cselgáncs
Szabó Nikolett cselgáncs
6. helyezett
Kis Gergő, 400 m vegyesúszás
Sidi Péter, légpuska
4x200-a női gyorsváltó
Zámbó Diána 50m hátúszás