Olimpia - konferencia a budapesti olimpiarendezésről
Közgazdászhallgatók, olimpikonok, gazdasági szakemberek, felsőoktatási vezetők, sportvezetők részvételével rendeztek Olimpia Budapesten címmel a Corvinus Egyetemen a 2024-es budapesti olimpiarendezéssel kapcsolatban konferenciát szerdán délután.
Az eseményen előadást tartott többek mellett dr. Fürjes Balázs, a kiemelt jelentőségű budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos.
A fórum azt tárgyalta, milyen feltételekkel valósulhatna meg a 2024-es olimpia Budapesten, annak milyen hatásai lennének városunk, országunk imázsára, gazdaságára. Az előadásokban az Agenda 2020 reformprogram, a gazdaságos olimpia és a fenntarthatóság elve fogalmazódott meg.
A nyitóelőadást Agenda 2020 = Budapest 2024 címmel, az olimpiai terv és az eredményes pályázat feltételeiről dr. Fürjes Balázs kiemelt jelentőségű budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos jegyezte. Fürjes kiemelte, hogy az elkövetkező években Budapest fővárosnak, a kormánynak és a Magyar Olimpiai Bizottságnak egységet képezve kell közösen dolgozni a sikeres pályázat érdekében.
A kormánybiztos ismertette a munkafolyamatot, valamint elmondta, 2017-ben és '19-ben több alkalommal is a nemzetközi sportélet középpontjába kerül Magyarország.
A kormánybiztos arról is beszélt, hogy a pályázat elősegítésére hamarosan létrejön egy olimpikonokból, olimpiai bajnokokból álló sportolói bizottság, a Parlamentben pedig megalakul a 24 fős Olimpiai Védnökök Testülete. Emlékeztetett, hogy a pályázat sportigazgatója Mizsér Attila olimpiai bajnok öttusázó lett.
A budapesti olimpia gazdasági alapjait, a megvalósíthatósági tanulmány rövid összefoglalóját Magyarország képes rá! címmel dr. Bienerth Gusztáv gazdasági szakember, az Olimpiai Védnöki Testület tagja ismertette. Elmondta: 2002-ben egyetlen olyan sportlétesítmény nem volt Magyarországon, melyben a szabályok értelmében olimpiai eseményt lehetett volna rendezni, ma már vannak ilyenek, és épülnek is. A közeljövőben olimpia nélkül is megvalósulnának jelentős infrastruktúrális beruházások. Kifejtette: a megvalósíthatósági tanulmány szerint a budapesti olimpiához szükséges költségvetési befektetés 11 év alatt nettó 774 milliárd forint lehet, ezt az invesztíciót - úgy gondolja - elbírja a magyar gazdaság.
Hozzátette: a rendező város 1,7 milliárd dollár támogatást kap majd a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól.
A konferencia második részében Ország és városimázs a pályázat szakaszában címmel, miért jó Budapestnek az olimpiai pályázat, valamint hogyan profitálhatunk már a kandidálásból is témakörökben kerekasztal-beszélgetést rendeztek.
Forrás: MOB/VF,
4 aranyérem
Vajda Attila, C-1, 1000 méter
Kovács, Janics K-2, 500 méter
Férfi vizilabda válogatott
Sors Tamás, 100 m pillangó
5 ezüstérem
Cseh László, 400 m vegyesúszás
Cseh László, 200m pillangó
Fodor Zoltán, birkózás
Cseh László, 200 m vegyesúszás
Női K-4, 1000 m
6 bronzérem
Mincza-Nébald Ildikó, párbajtőr
Kozzmann, Kiss C-2, 1000 m
Vereczkei Zsolt, 50 m hátúszás
Sors Tamás, 100 m gyorsúszás
Ráczkó Gitta, 100 m mellúszás
Sors Tamás, 400 m gyorsúszás
Szekeres Pál, tőr
4. helyezett
Boczkó Gábor, párbajtőr
Női tőr csapat
Pars Krisztián, kalapácsvetés
Női vizilabda válogatott
Kovács Ervin 50 m hátúszás
Kovács Ervin 50 m pillangóúszás
Kovács Ervin 200 m vegyesúszás
Kovács Ervin 100 m mellúszás
Sors Tamás 200 m vegyesúszás
Krajnyák Zsuzsa párbajtőr
5. helyezett
Knapek Edina, tőr
Bácsi Péter, birkózás
Gyurta Dániel, 200 m mellúszás
Férfi párbajtőr csapat
Férfi K-4, 1000 m
Kammerer, Kucsera K-2, 1000 m
Sors Tamás 50 m gyorsúszás
Papp Gábor cselgáncs
Szabó Nikolett cselgáncs
6. helyezett
Kis Gergő, 400 m vegyesúszás
Sidi Péter, légpuska
4x200-a női gyorsváltó
Zámbó Diána 50m hátúszás