Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Belépés
REGISZTRÁCIÓ  |  JELSZÓEMLÉKEZTETŐ  |  GYIK  |  RSS RSS
Már 58 293 172 km-t sportoltatok
 
HírekCikkekEdzéstervekEseménynaptárEdzéslistaBloglistaGalériaKalkulátorokFórumKlubokTesztek (Új)

KERESÉS

Felhasználó keresés

LINKAJÁNLÓ

Ultrabalaton
FUTO bolondok topic
Triatlon topic 1.0
Kerékpáros topic 2.0
futas.lap.hu
Futanet
4Sport
Szafari Sport
Még több link

A londoni olimpia hősei a brit uralkodó újévi kitüntetési listáján

Bozót | 2013-01-02  | Nincs hozzászólás!
  • cimkék:
  • London 2012, 
  • olimpia, 
  • Bradley Wiggins, 
  • Mo Farah, 
  • Team GB 
Tweet

A szinte példátlan hazai éremesővel zárult nyári londoni olimpiai és paralimpiai játékok brit érmesei vezetik a királynő által magas elismerésben részesítettek szombat hajnalban közétett újévi listáját.

Az uralkodói kitüntetéseket évente kétszer ítélik oda, újév alkalmából, valamint II. Erzsébet királynő júniusi "hivatalos" születésnapján. Az idei újévi lista egyedülálló sajátossága, hogy az olimpiai és paralimpiai hősök számára külön kitüntetési listát állítottak össze, ezzel is hangsúlyozva a brit olimpikonok teljesítményének elismerését.

 

    A Team GB, vagyis a brit csapat az olimpiai és a paralimpiai játékok éremtáblázatán egyaránt a harmadik helyen végzett. Az olimpiai együttes 29 aranyat, 17 ezüstöt és 19 bronzot gyűjtött, a paralimpiai versenyzők 34 aranyat, 43 ezüstöt és ugyancsak 43 bronzot nyertek. A brit versenyzők az olimpián három, a paralimpiai játékokon kilenc új világrekordot állítottak fel.
    Brit olimpikonok az 1908-ban rendezett első londoni olimpiai játékok óta - vagyis 104 éve - nem értek el ennél jobb eredményt. A londoni olimpia csúcspontja hazai szempontból az augusztus 4-i "szuperszombat" volt, amikor a Team GB versenyzői 46 percen belül három aranyat nyertek.

 

 

    Az idei újévi kitüntetési listán mindegyik brit aranyérmes olimpiai és paralimpiai versenyző szerepel, és velük együtt a Team GB összesen 78 tagja vehet át az uralkodótól magas elismerést.
    A széleskörű várakozásoknak megfelelően a Sir előnév viselésére feljogosító lovagi címben részesült Bradley Wiggins országúti kerékpáros, aki látványos évet tudhat maga mögött: ő lett az első brit, aki megnyerte a Tour de France-t, majd a londoni olimpián is aranyérmes lett az egyéni időfutamban.
    Sir Bradleyt az idei év brit sportolójává is megválasztották a BBC december közepén megrendezett országos szavazásán.



    Mo Farah hosszútávfutó, a londoni olimpia kétszeres bajnoka, aki ötezer és tízezer méteren is aranyat nyert, a Brit Birodalom Rendje parancsnoki fokozatának címét (CBE) veheti át, csakúgy, mint Jessica Ennis hétpróbázó, Katherine Grainger evezős és Victoria Pendleton pályakerékpáros. A CBE a lovagi rangnál - illetve annak női megfelelőjénél, amely a Dame előnév viselésére jogosít - egy fokozattal alacsonyabb kitüntetés, de nem zárja ki, sőt a hagyományok alapján inkább valószínűbbé teszi a legmagasabb uralkodói elismerés későbbi elnyerését. Andy Murray, a britek jelenlegi első számú teniszezője, a londoni olimpia és a US Open idei bajnoka a Brit Birodalom Rendjének tiszti fokozatát (OBE) veheti át a királynőtől.

 

 

    A londoni olimpia kiemelkedő teljesítményt nyújtó hőseinek elismerési listájáról ugyanakkor feltűnő módon hiányzik Danny Boyle filmrendező neve, pedig őt a londoni olimpiai játékok hatalmas világsikert arató megnyitó műsorának megrendezéséért korábban a legesélyesebb jelöltek között tartották számon.
    Boyle-t - akinek nevéhez olyan filmsikerek fűződnek, mint az Oscar-díjas Gettómilliomos és a Trainspotting - a brit kormány fel is akarta terjeszteni a lovagi rangra. A rendező azonban nem cáfolt brit sajtóértesülések szerint ezt visszautasította, állítólag azzal az érvvel, hogy akkor ő már nem lenne egyenlő polgártársaival, márpedig az általa rendezett olimpiai megnyitó fő tematikai üzenete is éppen az volt, hogy minden polgár egyenlő.




Forrás: Kertész Róbert/MTI

Fotó: steephill.tv/reuters

Hasonló cikkek

Atlétika - Gay miatt elvették az amerikai váltó olimpiai érmét

Kerékpár - Wiggins áprilisig marad a Sky-nál

Paralimpia 2012 - Országos körútra indul a londoni fotókiállítás

Sportpszichológia - Rióban többre lehetünk képesek?

Címlapon Hosszú Katinka

Még több hasonló cikk

Gyurta Dani nemes gesztusa

Az Olimpia és Michael Phelps a leggyakoribb google keresések közt

MOB: Olimpikonjaink is fogadkoznak, terveznek..., Új sportigazgató a MOB-nál

London 2012 - a versenyzők hozzátartozóit köszöntötte a minisztérium

London 2012 - Az érmesek mellett 37 magyart ellenőriztek

Visszatekintés az olimpiára - fotókiállítás nyílik a Nemzetiben

Jól fogy a barkós Bradley Wiggins keksz

Etióp győzelem női maratonon, brit elsőség férfi 10000 méteren

Kerékpár: A Tour-győztes Wiggins nyerte a férfi időfutamot

A legjobb brit sportolóknak sokat hozhat az olimpia

0 hozzászólás

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!
Legfrissebb hírek
Húsvétkor megújulunk... 75
Gyűjts 2017 kilométert vagy fuss babakocsival 2017-ben is
Úszás - EO váltó a X. Dunaújvárosi 24 órás úszóváltón
Ultrafutás - magyar csapat a 24 órás Európa Bajnokságon + eredmények
Ultrafutás - célegyenesben a Spartathlon
Atlétika - 20 éves a magyar maratoni csúcs 7
Olimpia - Rió 2016 a számok tükrében 1
Terepfutás - kezdődik az UTMB és kísérőversenyei 1
Olimpia - eddigi magyar pontszerző eredmények 1
Olimpia - eddig 3 arany és egy ezüstérem a magyarok mérlege
Még több hír
Címkefelhő
atlétika balaton bringa bsi budapest dopping eb edzés egyéb sport fogyatékkal élők sportja frissiteni futás félmaraton gyalogtúra hegyikerékpár hosszú katinka iaaf ironman itu kerékpár london maraton mob mtb olimpia országos bajnokság országúti kerékpár parasport szabadidősport teljesítménytúra terepfutás tour de france triatlon túra ultrafutás vb világbajnokság világcsúcs világkupa úszás
Még több címke
Cikkhozzászólások
Rasztaszabi írta: Tisztelt edzesonlnine! Szeretném megköszönni Nektek ezt az ironman edzéstervet. ...
Ironman edzésterv kezdőknek: 9-20. hét 1
tomcsi írta: Jóvanazúgy
Húsvétkor megújulunk... 75
Melorin írta: Sziasztok!Ma fejeztem be a programot. 39 éves vagyok, 2 év home office és +10-15kg ...
Első 5 kilométerem 498
szabfer76 írta: 46 évesen, előzetes sportelőélet nélkül egy kollégám javaslatára próbáltam ki ezt ...
Első 5 kilométerem 498
Andi226 írta: Sziasztok! Elmúltam 50, és soha nem tudtam futni. Pedig nagyon szerettem volna, ...
Első 5 kilométerem 498
Impresszum | Adatvédelem | Felhasználási feltételek | Médiaajánlat