A férfiaknál 22 ország 69 versenyzője állt rajthoz a futamon. A 21 Celsius-fokos Balatonban a 1,5 km úszás nem igazán zilálta szét a mezőnyt, szinte egyszerre mászott ki mindenki a vízből, de a hazai közönség örömére a 40 km-es kerékpározást Kuttor Csaba kezdte meg elsőként.

A második számban eleinte 50-60 induló egy bolyban haladt, később azonban az emelkedők kicsit szétrázták az élmezőnyt, amely három részre szakadt. A tízfős élcsoportban ott volt Kuttoron kívül Rendes, Bajai, Molnár Ádám és Nix Levente. Az üldözők 16 fős csoportjában további hat magyar tekert.

A 10 km-es futás legelején Halverson meglépett, mögötte Rendes és Bajai haladt. A dobogós helyek sora nem is változott, a két magyar versenyző között sprintbefutó döntött. Az évek óta Tiszaújvárosban készülő, korábbi világ- és Ázsia-bajnok kazah Dmitrij Gaag a második bolyból az ötödik helyig futott fel, míg az olimpiai tartalék Kuttor meglepetésre végül csak kilencedik lett, megelőzte őt Lipták Tamás és Faldum Gábor is.

A női versenyben az úszást a várakozásoknak megfelelően Vanek nyerte, de heten szorosan a nyomában voltak, így a 40 km-es kerékpározást nyolcan kezdték meg az élen. Az élcsoportban a budaörsi versenyzőn kívül további két magyar volt Tóth és Kovács Zsófia révén, míg a második, mintegy tízfős bolyban tekert az olimpikon Szabó Zita, illetve Koch Renáta. A rendkívül technikás, emelkedőkkel tarkított pályán a két csoport között 1:10 percről, 2:30 fölé nőtt a különbség, továbbá az élmezőnyből egy versenyző bukás miatt kiszakadt.

A 10 km-es, Tagore sétányon rendezett futás során Tóth állt az élre, de szorosan a nyomában volt a svájci Stämpfli és Kovács is. A táv felénél a junior világbajnoki bronzérmes tehetség elmerevedett és svájci riválisa ellépett tőle. Az utolsó, ötödik körig azonban tartotta második helyét, de végül a végig egyenletesen futó Vanek is utolérte, majd megelőzte.

Edzésonline felhasználók közül nagy gratula Gyugyónak, aki 18. helyen ért célba!!