A párás melegben megrendezett Európa Kupán a női versenyt a török Elvan Abeylegesse nyerte a holland Lornah Kiplagat előtt. A török Abeylegesse ezzel bebiztosította helyét Pekingben, Kiplagat 31:53.72-es ideje viszont gyengébb lett, mint a holland nemzeti szövetség által meghirdetett olimpiai kvalifikációs idő (31:22.14) és elmaradt az IAAF "A" szintjétől (31:45.00) is. Így a félmaratoni és mezeifutó világbajnok Kiplagatnak egy újabb futásra lesz szüksége az olimpiai indulási jog megszerzéséhez.
Kálovics Anikó 32:09.02 perc alatt teljesítette a távot, míg Papp Krisztina féltávnál feladta a versenyt. A 2003-as mezeifutó Eb-n bronzérmes Kálovics, aki maratonon már korábban olimpiai A szintes lett, ezzel 10 ezren teljesítette a B szintet (32:20).

A férfi versenyben meglepetésre a világ idei legjobb idejével, egyben új török csúccsal nyert és futotta be magát Pekingbe a hazaiak kedvence, Selim Bayrak (korábban etióp szinekben, Girma Legese néven versenyzett). A spanyol Carles Castillejo lett a második, míg az orosz Oleg Kunkov a harmadik helyen ért célba.