Lochte öt érmet nyert a vb-n, ebből négy aranyérem volt. Megnyerte az USA bajnokságát 200 és 400 méteres vegyesúszásban, és megjavította a világcsúcsot 200 vegyesen.

Soni 100 mellen nyert a vb-n, és ugyanebben a számban úszott világcsúcsot is, míg 50 mellen ezüstérmes lett Rómában.

Az év edzőjének Eddie Reese-t választották, aki többek között Aaron Peirsol, Eric Shanteau, David Walters, Ricky Berens, Garrett Weber-Gale és Jackson Wilcox felkészülését is irányította.

Phelps, aki öt aranyérmet nyert az idei vbn, "az év versenye" elismerést kapta meg, a római vb-n úszott 100m pillangó döntőjéért, ahol világcsúccsal nyert nagy riválisa, a szerb Milorad Cavic előtt. Ugyanezt a díjat a nőknél Ariana Kukors kapta.