Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 54 140 186 km-t sportoltatok

Futás, de csak komolyan!

Létrehozta: GregTR  |  2011-09-10 05:14:05-kor

VO2max-ot reggelizel? HRR az ebéded? Laktáthatárt vacsorázol? Vagy gôzöd sincsen arról, hogy ezeket eszik-e vagy isszák de szeretnél róluk többet megtudni?

Esetleg egy maratonra készülsz és a célbaérés mellett az idô is fontos számodra?

Bele szeretnél kostólni a pulzus alapu edzésmodszertanba?

Akkor ez a te topikod! Ide bátran leírhatod kérdéseidet vagy észrevételeidet ezekkel és más a futással és fiziológiájával kapcsolatos technikai témákban.

monique 2011-12-26 03:55:58 | 416
monique képe

ja igen, én is az olyan 75% körüli edzésektől fejlődtem a legjobban sztem...

 

de a 70% alatt is volt nekem fejlődés, csak másféle, alacsonyabb pulzustartományoknál lett igazán javulás. konkrétan a 70% alattiakban biztos =) de lehet h 75-80-nál is volt pici hatása, de azt nem nagyon teszteltem :S

 

a 65% az amire azt mondanám h csak az alatt edzve már nincs semmiféle javulás, hacsak nincsenek mellé gyorsabb edzések is. pl. a 65% alatti + heti 1-2 alkalommal kemény tempóban hihetetlen jó eredményt tud adni.

 

hajrá!



Előzmény: lacika76 (415)  
lacika76 2011-12-24 09:06:53 | 415
lacika76 képe

Kedves sorstársak!

 

Csak gyorsan átfutottam pár írást, és kicsit megosztom a tapasztalataimat.

Korábban, és mostanság is sokat olvastam arról, hogy mit, és hogyan érdemes. Vannak igen hasznos írások.

Amúgy én nem rég kezdtem el futni, de nagyon gyorsan fejlődtem, és még mindig van bőven lehetőség.

A  stratégiában a lényeg, hogy legyen egy terv, amit fokozatosan építesz fel. Én az oldalon található versenyedzéssel kezdtem, ami egy 10Km-es távra készít fel. Nagyon jó volt, de még nem voltak meg az alapok, így a gyorsító edzések nagyon fárasztóak voltak. Persze így is iszonyatosan sokat fejlődtem. Nem csináltam végig, csak olyan 8. hétig. Iszonyatosan kimerültem, az nekem picit sok volt. Olvastam, és csak olvastam, nem volt nehéz rájönni mivel volt baj. Elkezdtem alapozni komolyabban, először a 60 perces, majd 90 perces edzésváltásokkal, amit egy hétvégi hosszú futás zárt. Minden nap mentem, és megyek, kivéve, ha valami nem jön közbe. Szóval igen sokat fejlődtem, de nekem ez a 70% alatti futás nem jött be, attól nem fejlődtem igazán. Nekem az aerob tartomány, azaz a 70-80% jött be. Ettől többet fejlődtem 3-4 hét alatt, mint az összes korábbitól. Igen jók az edzések, de persze azért néha én is bemegyek 70% alá. :-)

Szóval, egy a lényeg, hogy figyelj a testedre, annak visszajelzéseire. :-)

Ami nekem a legjobban bejött (hogy ne sérűlj le), az az, hogy edzés elején tégy egy lassú kocogós 5-10 perces bemelegítést, amit magas térd-és vádli emelésekkel zárj. Utána jöhet a normál futás. A futás első részében nem érdemes széthajtani magad, mert ahogy a gépnek, úgy az emberi testnek is rá kell hangolódnia a megnövelt igénybe vételre. Ha fáradtabb vagy, inkább tarts lazább edzést, vagy játssz a távval. Ha jó az erőnlét "oda pörkölhetsz". A lényeg, hogy ne erőltesd azt, ami nem esik jól. Éppen ezért nem kell mereven egy tervhez ragaszkodni, mert a futás a szabadságról szól. Ha nem élvezed, akkor nincs értelme! Nagyon vigyázzatok a légzésvétellel, mert ilyen hidegben könnyű kihűteni a testet, és megfázni!

Az edzés végén lehet lassú kocogással levezetni, de nekem bevált a lassú séta, térd-és sarokemelésekkel. Ezt percenként ismétlem. Mindig nyújtok edzés után, és ezt néhány jóga gyakorlattal kombinálom.

 

Nekem ez bevált. A kezdeti apróbb sérülések minimalizálódtak, vagy nincsenek. A heti kilométer számot elég jól tudom növelni. Negyed éve kezdtem komolyabban, és már a 30Km 5 perces ezresekkel lemegy, és még a pulzus is alacsony marad közben. :-)

 

Ha bármi kérdés van, szívesen segítek. Örömmel osztom meg a tapasztalataimat.

 

Kellemes karácsonyi ünnepeket, sérülésektől mentes időszakot kívánok nektek! :-)

 

 
ballakornel 2011-12-20 14:32:37 | 414
ballakornel képe

Hát nézd, kezd el kevéssel, aztán legközelebb kicsit többet csinálsz... és így tovább. Valamennyi izomláz így is, úgy is lesz az elején. Szerintem max. 4-5 sorozat elég egy alkalomra. Ha már nem fáj, akkor ráérsz "kellően intenzív" terhelést adni neki.

Amúgy itt egy videó a talajfogáshoz, hátha segít valamit ez is. http://www.youtube.com/watch?v=82ghOr78FcU

Mindamellett a helyedben szüneteltetném a futást egy darabig. Amúgy igen, sajnos nekem sincs lehetőségem arra, hogy alkalmazkodjak más időbeosztásához, örülök, ha a sajátomhoz tudok. Ez van.



Előzmény: bugbite (413)  
bugbite 2011-12-20 13:38:09 | 413
bugbite képe

Igen, én is ezt a cikket olvastam, és én is úgy értelmeztem, hogy el lehet kezdeni az erősítőgyakorlatokat, mivel a szerző erős vádli izomlázra panaszkodott ezért nem vagyok benne biztos mi az az intenzitás aminél már túlterhelem a területet vagy csak épp kellően intenzíven végzem a gyakorlatokat???

Igen, persze igazad lehet, az ember türelmetlen, és én is mint annyian mások a fórumon, egy csomó mindent rosszul csinálok, sajnos ehhez sem értek. Persze ismerem az alapelveket, hogy a izomzat gyorsabban erősödik, mint az inak ízületek. Jó lenne, tapasztalt futó mellett vagy edző segítségével futni, de ahogy gondolom Te is, én is lopott időkben futogatok, egyezteni nem tudok előre senkivel pláne nem igazodni közös futásokhoz, ezt nagyon sajnálom...



Előzmény: ballakornel (412)  
ballakornel 2011-12-20 11:44:27 | 412
ballakornel képe

http://www.futanet.hu/cikk/futas-fajdalommentesen-avagy-hogyan-szabadultam-meg-achilles-in-problemaimtol-

Belinkeltem, bár gondolom ismered. Az én olvasatomban elkezdheted. +Sok nyújtás, ahogy írták - de nem tépés és rángatás. 

 

Hadd kérdezzem meg, nem terheled túl a vádlidat sok gyors futással? Én rendszeresen túlerőltettem, azért kérdezem.



Előzmény: bugbite (411)  
bugbite 2011-12-20 09:39:21 | 411
bugbite képe

Köszönöm a válaszokat!

Igazad van, a legtöbb nem szteroid gyulladáscsökkentő egyben fájdalomcsillapító is és maszkolja a sérülést a tünetek elfedésével.

Mi a véleményetek a vádlierősítő gyakorlatokról, el lehet kell-e ezt már most is vagy csak a teljes gyógyulás után a visszaesés megakadályozására?

Üdv:

Péter

 



Előzmény: Kopi Zoli (410)  
Kopi Zoli 2011-12-20 06:50:45 | 410
Kopi Zoli képe

Mindenféle olyan szer szedését, amiben minimális fájdalomcsillapító is van azonnal hagyd abba, mert elrejti a valós problémát és csak elnyújtja a sérülést (én már csak tudom). Nyújtás - nyújtás - nyujtás! Úgy fog elmúlni a sérülésed, hogy egyre gyorsabb tempót fogsz tudni meni és a fájdalom egyre gyorsabban fog elmúlni, de ehhez az kell hogy most ne 5:30-ba kezdjél a jövő héten, hanem mondjuk 5:45-ben de csak 8 kilit és akkor növels a távot megint, amikor már megy fájdalom nélkül az 8 kili.

Türelmet kívánok!

 



Előzmény: bugbite (408)  
monique 2011-12-19 21:18:10 | 409
monique képe

de hát még el se kezdődött 2012. szóval még azért nem estek kútba a terveid :) talán jobb lenne picit még csökkenteni a heti km-adagot, de ha emellett a 40 mellett fokozatosan javul, akkor rendben van így is. gyors gyógyulást!



Előzmény: bugbite (408)  
bugbite 2011-12-19 21:06:03 | 408
bugbite képe

Sziasztok, a segítség, help, hilfe, apua, laguntza!

Jópár hete achilles ín, vádli és minden ami trérd és boka között van problémával küszködöm.

A fájdalom kezdetben a vádliból érkező nyomás szerű fájdalomként kezdődött ez görcs szerű fájdalommá vált majd az achilles fájdalmává alakult. Csak futás közben jön elő most már csak intenzívebb tempónál, vagy 10km felett kezd el kialakulni, mostanra viszont az achillesem mellett más inszalagjaim is érzékenyekké váltak...

Kihagytam egy hetet szedtem diclofenac-ot, elkezdtem futni újra előjött a fájdalom, kihagytam két hetet újrakezdés után megint visszatért a fájdalom, pihentettem szedtem piroxikam-ot így az elmúlt két hétben tudtam heti 40km-et futni, de 6 percesnél nem gyorsabban és 10km-nél nem többet, mert jelez a lábam, hogy még egyáltalán nem múlt el az egéssz...

Ha nem futok nem fáj és az intenzív bringázást is jól bírja.

Nem hiszem, hogy cipő okozza, elkezdtem enni kalciumot magnéziumot, átgyúrom a vádlim ben-gay-el, csinálok óvatosan vádlitornát bár túl intenzíven nem merem, nyújtok gyakran és áldoztam egy fekete kakast is...

Ja és figyelem, ahogy lassan az edzés hiánya miatt eltünnek a láthatáron a 2012-es terveim...

 
ballakornel 2011-12-19 10:23:15 | 407
ballakornel képe

Igen, ezt szoktam csinálni, a perc u.-ond vezér u. azt jelenti. Ebbe tettem egy szigetkört kedden, így az 16km. Tényleg annyi a gond ezekkel, hogy másnap v. harmadnap már egész szekrénnyi ruha gyűlik fel bent. De egyelőre hétköznap csak két futás van tervben, úgyhogy ez könnyen megoldható. Lehet, hogy most kedden megint megcsinálom, bár attól függ, hogy megy a karácsonyi készülődés.



Előzmény: monique (405)  
sultan albertovics 2011-12-17 07:51:28 | 406
sultan albertovics képe

Az sem százasam mükszik, de olyan heti három alkalomra megoldható, reggel bemész utcai ruhában, abban dolgozol, este ruha marad bent átöltözés futócuccba, majd futi haza. Másnap megint be utcai ruhába, haza a másik ruha haza táskába, harmadnap futi, utcai ruha megint marad, negyednap ruha haza, majd megint futás utcai ruha marad bent.

He elég nagy táskád van akkor több egymás utáni napon is futhatsz, csak legyen hely bent az utcai ruhádnak.

 



Előzmény: monique (405)  
monique 2011-12-16 23:01:35 | 405
monique képe

és hazafelé futás?



Előzmény: ballakornel (404)  
ballakornel 2011-12-16 16:54:48 | 404
ballakornel képe

Helló! Igazad van, csak hát nem nagyon tudom rávenni magam, hogy hajnalban kibújjak a takaró alól, hogy kimehessek a 0 fokba. :) Kedden megvolt az óbuda, sziget, rákosfalva 17km volt, ez úgy jó volt, 8előtt otthon is voltam. Csütörtökre lehet, hogy bevállalok egy hajnali 10-12-t, aztán meglátom, hogy tetszik.

Tézé, sajnos nincs bent zuhany. Pedig baromi jó lenne, akkor simán megcsinálnám a befelé futást. Az útvonal is egész jó, egyedül az Árpád híd, ami büdös, utána végig külváros, forgalom alig. Meg itt a sziget, ha úgy indulok az ia beleférhet. Ide ebédidőben is kimehetnék egy átmozgatóra, simán beleférne: 1 órából (1 óra, értitek, minek!?!?!) elhasználunk általában 15 percet... csak hát nincs zuhany.



Előzmény: Mozg (402)  
sultan albertovics 2011-12-16 10:09:51 | 403
sultan albertovics képe

Csak egyet tudok érteni! Olyan hattól fél nyolcig símán beleférhet a napodba. És még utána zuhany talán még a reggeli is, így is elkészülhetsz nyolc tízre és akkor beérsz.

Más ha van bent zuhanyzási, átöltözési lehetőséged be is futhatsz, így kicsit később indulsz. Igaz sokan nem szeretnek városban futni, pedig ez sem rossz dolog. Nálam sokszor bevált. Pedig erlég forgalmas utak járdáján ment, de ha akkor van idő akkor, akkor muszáj. Azért egy Soroksári út-Lágymányosi híd-Budaörsi út így nagy vonolakban nem egy leányálom, de ha így van lehetőség akkor így kell csinálni.

Ma azért már kicsit könnyebb és szebb az útvonalam, mert Csillebérc-Budaörs között erdőn át szebb, de lejtősebb!

Semmi sem tökéletes, de alkalmazkodunk a nehézségekhez!



Előzmény: ballakornel (400)  
Mozg 2011-12-15 22:26:17 | 402
Mozg képe

Szia!

Szerintem megérné a reggeli futást eröltetni. Most tök mindegy reggel vagy este futsz mindig sötét van és azt írod 9-től dolgozol megpróbálhatnál 5-től másfél órát futni hétköznap négyszer. Hétvégén pedig 20 és 25 kilit. Így rögtön összejönne a heti 100-as. A tempó pedig nem baj, ha lassú. Majd tavasszal lehet gyorsítani.

Az ilyen hűvösebb időben javaslom, hogy feltétlenül mindig köss a nyakadba egy vékony vászon kendőt és nem fázik meg a torkod.

Szóval 2 hétig megerölteted magad és ha csörög az óra felkelsz utána már a csörgés előtt 1 perccel felébredsz.

Az edzés is meglesz és a családra is marad idő. Persze érdemes este legkésőbb 10-kor aludni menni.

 



Előzmény: ballakornel (400)  
monique 2011-12-13 23:59:48 | 401
monique képe

nem tudom mennyit javultál a 10km verseny óta, de ha azt vesszük alapnak, az az 5:40-6:00 tempó egyáltalán nem túlzottan lassú.

de tényleg jó lenne vmi laktátmérés, ha ennyire bizonytalan ez nálad.



Előzmény: ballakornel (400)  
ballakornel 2011-12-12 10:52:41 | 400
ballakornel képe

Igen, ebben tökéletesen egyetértünk, többet kell futnom. Ez is a terv, amit nem értek az az erőnlétem ingadozása. (Októberben még állandó pulzussal szinte állandó tempó, most meg kilóméterenként egyre nagyobb lassulás. De ezt most már betudom annak, hogy tél van, sötét és hideg.)

Egyébként a heti 3-4 legalább másfélórás futással egyetlen gondom van: 9-6ig melóhely, ahonnét 45percre lakom. Nagyjából elba**om az egész napot, és akkor nem találkoztam még a feleségemmel. Nyáron még csak fölkelek 6előtt, és kiosonok futni, de télen, sötétben, hidegben nem sok kedvem van hozzá. Elég jól tolerálja, hogy hazaérek, aztán megyek futni, de attól nem szívesen hagyom otthon, miután egész nap nem is láttam. Megint elkezdem a melóból hazafutást, keddenként beiktatva egy szigetkört.

 

monique, a 6 percesre mondtam, hogy nem gyors, nem 9-re gondoltam. Tegnap futottam egy laza átmozgató 7kilit, 129es átlagpulzussal, 5:40-el indítottam, 5:56 volt a hetedik. Nem hiszem, hogy ez, esetleg alatta alapozó érték lenne. Bár csak egy mérés kellene, és kiderülne.



Előzmény: ORBEA ORCA (399)  
ORBEA ORCA 2011-12-10 06:36:05 | 399
ORBEA ORCA képe

Hello!

Megnéztem a naplód.

Állóképességi edzés az minimum heti 3-4 alkalom legalább 1,5 óra feletti futást jelent,vagyis olyan 50-70km a kiindulási alap.Ehhez képest 30-40km-eket futsz maximum,vagy még kevesebbet.Ne várd,hogy 1 órás futásoktól komoly állóképességed lesz.

Bozót jól írta,km-eket kell gyűjteni,minél többet,ilyen egyszerű.A gyorsító edzéseket most hagyd,nem sok értelmük van télen,hacsak nem indulsz valahol versenyen,bár azokat sem érdemes ilyen hidegben rövid távokon maxra futni,mert könnyen megfázol,lebetegszel,az meg nem éri meg.



Előzmény: ballakornel (395)  
monique 2011-12-09 22:51:52 | 398
monique képe

a 9p-es tempóra mondd azt, hogy "sokminden, csak nem gyors". a 6p-essel nincsen semmi baj, abból még bőven lehet lassítani. :)

 

a 10km-rel kapcsolatban a kérdésem arra vonatkozott, hogy jól értem-e, hogy az ilyen 150 körüli pulzus már igen erős intenzitásnak számít nálad. mert ugye edzésen futott versenytempó mellett volt ilyen pulzusod.



Előzmény: ballakornel (395)  
monique 2011-12-09 22:49:12 | 397
monique képe

...francba.



Előzmény: monique (396)  
monique 2011-12-09 22:48:48 | 396
monique képe
ballakornel 2011-12-09 10:13:38 | 395
ballakornel képe

Én sem mindig értem, de akkor 16km-nél nagyon könnyen ment fel, lefelé meg nem nagyon akart. 6perces tempóról beszélünk, ami sokminden, csak nem gyors. Még korábban írtam talán, a 10km óta kísérletezek a Hadd-féle módszerrel. Maxom áprilisban a vivicitta végén 193 volt ebből -50= 143 (140-re kerekítettem). +10-en kéne csinálnom a gyorsítós edzéseket addig, amíg adott távon be nem áll a tempó, vagyis az első és az utolsó km között nincs több 7mp-nél. Én ezt inkább levittem 147-re, egyelőre nincs annyi heti km-em, hogy normális eredményt érjek el vele, ráadásul nagy hidegben nem is akarom ezt futni.

A 10-es verseny, hát igen... rá tudok stresszelni ezekre elég rendesen, álló helyzetben hoztam a kocogó pulzust. Előtte 100%, hogy túledzettem, sokszor 150-160 körül futottam, csináltam megszakadós 170 körüli köröket, 1perc pihenővel... állandóan meghúztam valamit, főleg vádli-achilles volt sokszor beállva. Azok az átlagok pont olyanok, hogy 167-133=150, de nem igazán árulják el mekkora baromságokat csináltam. :) A versenyt ezek alapján 45perc körülire terveztem, persze nem sikerült. Végig küszöb fölött mentem, a végére elég rendesen elsavasodtam és esélytelen volt a gyorsítás.

Amúgy ez a mindjárt elborulok érzés nem minden futásra jellemző, tegnap pl simán jó volt. Lehet igaza van Pudingman-nak, és bioritmus-zavarom van. :)



Előzmény: monique (393)  
monique 2011-12-09 01:43:22 | 394
monique képe

ez a bioritmus érdekes. nekem pl. tavaly aug. végén volt 1 hétig vmi rémesen szar pulzusom, de hirtelen visszajavult sőt jobb lett mint valaha :) (mármint akkoriban az volt a csúcs :) szerencsére javultam azóta! :D)

és szintén fogalmam sincs miért.. :)



Előzmény: pudingman (388)  
monique 2011-12-09 01:41:24 | 393
monique képe

nehezen látom hogy 146-ról miért volt olyan nehéz levinni 144-re. egyébként nem emlékszem, ha írtad, hogy is jött ki a 140 meg a 147 alapozó pulzusnak?

 

nem a max pulzusra alapoznék, hanem anaerob küszöbre.. az a 10k versenyed 174-es átlaggal ment ugye? az alapján valóban nem lenne sok ez a 140... de azt akkor sem értem, hogy hogyan lehet a hozzá tartozó tempó ennyire erős, nem sokkal a 4:46-os tempójú 10k után már olyanok vannak az edzésnaplódban hogy 145-ös átlagpulzussal 5:17-es tempó.. sztem ez túl gyors alapozásnak.

 

ja meg olyant is látok, hogy a verseny előtt 4:43-mal tempófutás 149-es átlagpulzussal. nemsokkal utána ugyanilyen tempó versenyen 174-gyel. szóval hogy van ez mégis?... :O

 

a 7-8km-es elfekvős példádra: oké már értem a problémád... ha ilyen alacsony 140-en mész, akkor ha 7km ilyen nehezen megy, akkor tényleg valami gáz van. de azt én se értem hogy mitől, a túledzés tényleg nem olyan valószínű. ja, én aluledzést se hiszem.

 

mi történik egyébként ha mondjuk 130-135-ös pulzuszónát próbálsz? az is ilyen szörnyen esik?



Előzmény: ballakornel (387)  
Briel 2011-12-08 16:04:53 | 392
Briel képe

Bozóóóót! Ez nem Neked szól? :)))



Előzmény: Shepherd (391)  
Shepherd 2011-12-08 15:32:25 | 391
Shepherd képe

Kedves Sporttársak!

 Fordítót keresek egy futós könyvhöz.

 A Kossuth Kiadó munkatársa vagyok. 2012 őszére tervezzük kiadni magyarul Sally Edwards, Carl Foster Ph.D, Roy M. Wallack: Be a Better Runner című könyvét. A magyar piacon jelenleg szűkös a jó atlétikai, azon belül is a futással foglalkozó könyvek kínálata. Az angol kiadás szakmailag megalapozottnak és a közönség számára hasznosnak ígérkezik.

 Itt található az angol kiadás adatlapja (Amazon.com)

 http://www.amazon.com/Better-Runner-Scientifically-proven-Techniques-Dramatically/dp/1592334245

 Kérem, ha ismeretségi körötökben van jó angol fordító, aki ráadásul még fut is (jó lenne, ha hozzáértő adaptálná magyarra) és szívesen vállalná a munkát jelezzétek.

 Köszönettel: Juhász Lajos

lajos.juhasz@kossuth.hu

 
ballakornel 2011-12-08 12:00:10 | 390
ballakornel képe

A kérdés leginkább az, hogy miért nem megy az, ami korábban ment. Okt. közepén, 16km futás végén a tempó 5:20, pulzus 141 volt, és ment volta tovább is. Majd itt van a mostani állapotom, amikor már az elején lassabb tempó kell ehhez a pulzushoz, és a végére teljesen elszállna, ha nem lassítok.



Előzmény: Bozót (389)  
Bozót 2011-12-08 10:24:04 | 389
Bozót képe

Lehet, hogy nem látom át kellőképp a dolgot, de ha most az alapozás-állóképesség építés egyelőre a célod, akkor miért nem futsz egyszerűen érzésre olyan tempóban (és a hozzá tartozó akármilyen pulzussal) amit jól tudsz tartani 15-20km-en is és gyűjtöd a kilométereket, futott órákat? Ha 7-8után elfeküdnél akkor valami tényleg nem jó.



Előzmény: ballakornel (387)  
pudingman 2011-12-08 10:01:57 | 388
pudingman képe

Szerintem van még egy dolog, ami közrejátszthat: a bioritmus. Pár éve, mikor még edzésterv szerint tudtam edzeni, észrevettem, hogy néha napokig rosszabbul ment, aztán meg hirtelen szárnyaltam. Aztán kezembe került egy németnyelvü tanulmány, ahol pont ezzel foglalkoztak, és a test bioritmusával magyarázták. Persze, ez csak pár napig tarthat, nem hetekig.

 

Volt olyan is, hogy 3hétig magasabb lett a nyugalmi pulzusom. Elmentem a dokihoz, hogy kérek beutalót  vérvizsgálatra, a pulzus miatt. Kérdezte, mennyi az a magas pulzus? Mondom neki, hogy 56. Majdnem elküldött valahova, szerintem az övé 100 fölött volt. Magyarázom neki, hogy az enyém normálisan 42-44 között van, és ez ment fel 56-ra. A végén a vérképnél minden rendben volt. A mai napig nem tudom, mitöl lett magasabb 3hétig.

 

Tibi,

légyszi, add át az üdvözletem Ervinnek:-))



Előzmény: ORBEA ORCA (376)  
ballakornel 2011-12-08 09:27:33 | 387
ballakornel képe

Azért, hogy minél előbb kussoljon el az óra! :) Sajnos a végére túl könnyen fölszaladt a pulzusom, és az istennek nem akart lejjebb menni (nem nagy ugrásról beszélünk, 144 ami még nem jelez, 145-146-ról próbáltam lejjebb vinni). Pedig már csak kocogtam. Szóval kocogni tudnék, de 190-es max pulzussal van értelme 130 alatt alapozni? Más hogy látja ezt a dolgot?

Nem értetted félre, erős félmaratoni állóképességet akarok összeszedni, normálisan alapozni, nem csak úgy futni. Ha nincs az "irányváltás", akkor most heti 55 körül tartanék, de úgy nem megy, hogy 7-8km után azt érzed, hogy még egy kör, és elfekszel az út közepén. Sajnos lövésem sincs, hogy lett az októberi stabil 16-ból ez, ami most van. És a lényeg a stabil, mert ott a végén is alig változott a pulzus és a tempó.



Előzmény: monique (385)  
monique 2011-12-07 19:02:43 | 386
monique képe

ez érdekes. nem vitatkozni akarok ám, csak 1 dolgot nem értek: akkor miért nem esik könnyen az 5:30 tempó úgy, hogy a maratoni tempód ennél sokkal gyorsabb? :O



Előzmény: nedus (384)  
monique 2011-12-07 18:59:36 | 385
monique képe

miért is kéne a 6p-es tempóba belesétálni? ez lehet azt jelenti hogy a lábad nem igazán tudja hogyan kell lassabban kocogni.. szóval én továbbra is azt mondom h ez alapozáshoz túl gyors tempó és túl kevés km. ha meg félreértettem és nem alapozni hanem gyorsítani akarsz (bár a tél erre nem túl alkalmas.....), akkor nem ezeket a se igazán gyors se elég lassút érdemes, hanem keményebb tempókat (tempófutás, résztáv, fartlek, akármi), heti 1-2 alkalommal, és a többi alkalommal meg lassabban menni, mint ezek a tempók.



Előzmény: ballakornel (383)  
nedus 2011-12-07 18:08:04 | 384
nedus képe

Szia Zoli !

Beszéltem ma az Olival , és kb.1 perc alatt rájött az amúgy valóban nyílvánvaló igazságra : nem más történt ( történik ) mint maga a szuperkompenzáció . Pontosan azt "játszottam " el , mintha éppen egy nagy versenyre formaidőzítnék . Ugye kb. egy hónapja futottam a maratont ( mint tudjuk , jól elszúrva a felkészülést , főleg az utolsó 4-5 hetet ! )Utánna nem álltam le , hanem szinte minden nap futottam , bringáztam vagy úsztam , csak jóval kevesebbet és lazábban .Annyi történt , hogy kipihentem magam és most vagyok ( legalábbis állóképességi oldalról ) jó formában . Ezért esett le a pulzusom kb.10-12-vel ugyanannál az iramnál . Valószínüleg a ( nem is létező) gyorsaságom az romlott . Persze azzal "vigasztalt" az Olivér , hogy amint elkezdek rendesen edzeni visszaáll minden . Majd vasárnap teszek is ezért a pót-Vulkán 42 km-én ....



Előzmény: Kopi Zoli (375)  
ballakornel 2011-12-07 15:47:41 | 383
ballakornel képe

Igen, többet kéne futnom, de legalább mostanában követek valami rendszert. Meg igyekszem növelni a távokat is, de pl. tegnap hányás lett volna a vége. :)

A mostani tempóhoz nézd a puzlust is. Azok az értékek, amik átlagként szereplnek, tényleg stabilan azt jelentik, nem 120-160=140. Beírok pár dátumot és körátlagot, hogy jobban átlásd mi a gond. A teljes távokban van két bemelegítő laza és két levezető laza km. A kiemelt tempók és pulzusok a normál körök, úgy a táv kétharmadából, tehát 140 v. 147 körüli pulzussal futott, nem első körök.

10.11., 7km, tempó 4:50, pulzus 147

10.16. 14,4km, tempó 5:20, pulzus 140

10.22. 16,3km, tempó 5:20, pulzus 141

10.25. 12,2km, tempó 4:58, pulzus 149

11.06. 15,3km, tempó 5:22, pulzus 142

Vasárnap este láz, másnap du. minden ok. Azért 5 nap pihi. Azóta ez:

11.12. 12,2km, tempó 5:41, pulzus 143

11.30. 5,1km, tempó 5:05, pulzus 142 - ez pl kivétel, itt könnyen ment. Másnap 5:20 ugyanezen a pulzuson.

12.03. 12,2km, első normál kör: tempó 5:22, pulzus 142. 15., utolsó normál kör: 6:00, 144.

Az utolsó sort érdemes összevetni a 10:22-ei 16 kili végével. 5:20, 141. nem pedig 6, belesétálva leerőszakolt pulzussal.



Előzmény: monique (382)  
monique 2011-12-07 14:55:47 | 382
monique képe

4:46-os 10k versenytempóval sztem ez túl gyors tempó alapozásnak. de persze nem tudom mennyit fejlődtél utána. de amúgy a heti km-ed is elég kevés.



Előzmény: ballakornel (377)  
monique 2011-12-07 14:49:52 | 381
monique képe

nekem az időjárás soha nem befolyásolta ilyen durván ezt. és nedus nálam sokkal edzettebb.

ps: nekem párás időben amúgy inkább feljebb megy a pulzus adott tempó mellett.



Előzmény: Kopi Zoli (375)  
ballakornel 2011-12-07 13:02:29 | 380
ballakornel képe

Azért furcsa az egész, mert hol jobban megy, hol rosszabbul. De az biztos, hogy nincs egy határozott iránya a fejlődésnek.

Hétvégén elfutok mátyásföld felé, cinkotától vissza van egy jobb emelkedő, azon megnyomom, meglátom mi lesz a vége. Jó lenne mondjuk heti egyszer dimbes-dombos vidéken futni - szekszárd ilyen szempontból tökéletes, de sajnos nálunk a közelben nem sok ilyen van.



Előzmény: ORBEA ORCA (379)  
ORBEA ORCA 2011-12-07 11:25:03 | 379
ORBEA ORCA képe

Ha stagnálás van a fejlődésben,sőt esetleg visszaesés,akkor változtatni kell,mert a szervezet kényelmesen ráállt,megszokta a terhelést,így nem fog reagálni.

Térj vissza az intenzívebb magasabb pulzusos futások felé lassan szakasz gyors futásokkal,blokkokkal rövidebb távokon.Hagyjál egy hosszút azért a hétre,amikor az alap állóképességre mész úgy,mint eddig 135-145 pulzus között.

Ha most max pulzus teszte csinálsz,akkor ennyi lassú után biztosan lejjebb lesz a szokásosnál,azt intenzív magas pulzusos blokkok közben-után célszerű csinálni.Lassú futások után a laktát szinted is lejjebb lesz a max pulzushoz képest,míg ha több magas pulzusos,VO2 maxnak nevezett futásod van,akkor a savasodási pont arányában a max pulzusénak nagyobb százaléka lesz.



Előzmény: ballakornel (377)  
ballakornel 2011-12-07 11:11:35 | 378
ballakornel képe

Ebben az időjárás dologban lehet valami.



Előzmény: ORBEA ORCA (376)  
ballakornel 2011-12-07 11:06:37 | 377
ballakornel képe

Én futottam tegnap, de megint nem ment - nagyon nem. Igaz másfél órával előtte ettem - nem sokat - aztán pár kili után erősen érezni kezdtem a gyomromat, de előtte sem voltam valami nagy formában. Jelenleg két pulzusértéken futok, az egyik 140, a másik 147 körüli. Tegnap az utóbbi volt, az első tempójában: 5:15 körüli ezrek, 148-as átlagpulzussal. Összehasonlításként múlt hét szerda: táv és időpont ugyanez, tempó ~5perc, pulzus 142. Ez megy hetek óta. 

Egy 10km-es verseny végi max pulzusból kiindulva futok ezeken az értékeken. Korábban csináltam laktát-határ fölötti edzéseket is, az eredménye sok kis sérülés és stagnálás volt. Ősszel kezdtem a fönti edzéseket csinálni, és egy ideig látható, érezhető fejlődés volt, de egy ideje lassulás és ingadozás. Normálisan eszek, eleget pihenek - igaz most szombaton a tahó szomszédok egész éjjel mulatoztak.

Még arra tudok gondolni, hogy aluledzem magamat. Szombaton max pulzus teszt. 

 
ORBEA ORCA 2011-12-07 10:19:35 | 376
ORBEA ORCA képe

Szia Nedus!

Kopi Zolihoz csatlakozom,várj azzal a drága tanácsért rohanással,először fuss egyet ma.

Nekem is voltak hasonló gondjaim,mint neked,semmilyen sebesség nem esett szinte jól,semmilyen pulzuson,magason meg főleg nem.Elég hasonló az életkorunk,edzettségünk,és a pulzus adataink ahogy néztem.

Tegnap futottam végre,hogy nem volt köd teljesen más volt,habár még most is elég magas a páratartalom.

Engem hatványozottan érint a dolog,mert elég nagy izomtömegem van egy átlag futóhoz,vagy bringáshoz képest,így nem túl egyszerű oxigénnel ellátni,így hamar savasodok.

Egyébként a savasodási pontom is lejjebb volt vagy 10-15-el a szokásostól 150-155 helyett 140 környékén.

 A komolyabb futók is panaszkodtak,mással is beszéltem,ultrással errőlha ismered Szitó Ervin mondta,hogy mostanában elmegy futni,és nem halad,nehéz a lába...Neki is azt mondtam,nyugodjon meg,ilyen hirtelen változás nincs az edzettségben,az időjárás miatt van,ami fizikálisan,és mentálisan is megviseli az embert.

Te is nyugodj meg,reméljük,hogy nem fog visszatérni ez a nyomasztó párás ködös idő.



Előzmény: nedus (373)  
Kopi Zoli 2011-12-07 09:47:55 | 375
Kopi Zoli képe

Még valami eszembe jutott!

 

Időjárás!!!!
Nekem a légzés miatt az elmúlt hetekben nem mindíg esett jól a tempó, pedig a pulzus mást mutatott, ilyenkor az ember önkéntelenül visszafogja magát. Most hogy elmúlt ez a nyálkás, párás, ködös-felhős idő, a napsütésben sokkal jobban ment a futás, és nem volt nehezemre a pulzust feljebb tolni. Próbálj ma is futni egyet, kiváncsi vagyok van-e rád hatással esetleg ugyan ez.

 



Előzmény: nedus (373)  
monique 2011-12-07 01:28:09 | 374
monique képe

ja azt nem is figyeltem h a tempó is nehezen esik neki... lehet akkor túledzés, tápanyaghiány, betegség... kíváncsi leszek olipapa mit mond neki.



Előzmény: ballakornel (371)  
nedus 2011-12-06 19:31:53 | 373
nedus képe

Igen , lehet , hogy Oli lesz belőle , holnap hívom .



Előzmény: ballakornel (371)  
nedus 2011-12-06 19:31:18 | 372
nedus képe

Én is erre gondoltam elősször , elemet cseréltem , ugyanaz ! Felvettem a Timex-et , ezzel is ugyanaz .



Előzmény: monique (368)  
ballakornel 2011-12-06 11:25:23 | 371
ballakornel képe

Túl sok hasznos infót nem tudok mondani, nyilván konkrét eredményhez egy újabb mérés kellene, de nemrég voltál... kétlem, hogy nagy változások lennének ennyi idő alatt. Talán kérdezz rá Olinál, hogy mi lehet, hátha ő tud valami okosat mondani.
Lehet, hogy nincs is semmi "tudományos" oka, egyszerűen csak télre a szervezet átáll valami pihenő üzemmódba, és máshogy reagál az edzésekre, mint eddig. Ezért érzed sokkal erősebbnek azt a futást, amit korábban könnyedén toltál. Esetleg fuss érzésre, ahogy jólesik... bár ha az 5:30-as 107 is erős, az nem jó.

Egyébként nálam sincs minden rendben, erősen ingadozik a pulzus/tempó aránya. Van, hogy stabil 5:10 körüli ezreket futok 140-en, két nap múlva meg 5:30-ról indulok, 12-3 km után meg 6 fölé kell lassulnom, hogy éppen tartani tudjam a 143-at. (Nekem elvileg 193 körül van a max, laktát mérésen nem voltam.)



Előzmény: nedus (366)  
monique 2011-12-05 23:55:27 | 370
monique képe

én nem akarom megtudni h milyen érzés heti 60-nal, mert többet szeretnék annál futni. mondjuk 75-80-at. 100 azért nekem most egyelőre bőven túlzás lenne...



Előzmény: Amatőr (360)  
monique 2011-12-05 23:53:29 | 369
monique képe

és futva mennyi idő neki? :))



Előzmény: Slybacsi (361)  
monique 2011-12-05 23:22:23 | 368
monique képe

azta, fura, biztos h nem csak az elem merül a pulzusmérőben?



Előzmény: nedus (366)  
monique 2011-12-05 23:21:51 | 367
monique képe

gyors gyógyulást!



Előzmény: GregTR (362)