Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 54 021 731 km-t sportoltatok

Futás, de csak komolyan!

Létrehozta: GregTR  |  2011-09-10 05:14:05-kor

VO2max-ot reggelizel? HRR az ebéded? Laktáthatárt vacsorázol? Vagy gôzöd sincsen arról, hogy ezeket eszik-e vagy isszák de szeretnél róluk többet megtudni?

Esetleg egy maratonra készülsz és a célbaérés mellett az idô is fontos számodra?

Bele szeretnél kostólni a pulzus alapu edzésmodszertanba?

Akkor ez a te topikod! Ide bátran leírhatod kérdéseidet vagy észrevételeidet ezekkel és más a futással és fiziológiájával kapcsolatos technikai témákban.

bugbite 2012-01-02 12:16:41 | 466
bugbite képe

Mindenkinek jó kedvvel lefutott, sérülésmentes kilométereket kívánok 2012-ben!

 
ballakornel 2012-01-02 10:02:18 | 465
ballakornel képe

Hát igen, el kell ismerni, hogy kitartó, meg a távok is szépek ennyi futómúlttal, de én sem lepődnék meg ha sérülés lenne a vége. Nagyon lelkesen könnyű beleszaladni ilyenekbe. 

 

Lacika, a powerhikeren sok hasznos cikk van olvasgass. Hadd írása "alapmű", neked sem kell feltalálni a spanyolviaszt (és 160km-et futni hetente egy félmaratonhoz).

 

Monique, Pierre tesztjei: https://edzesonline.hu/upload/1767/15306.jpg



Előzmény: miki (464)  
miki 2012-01-02 08:44:52 | 464
miki képe

Nem hálás feladat ehhez a témához hozzászólni. A hozzád hasonló futómúlttal rendelkezők 98 százaléka túlterhelődne egy ilyen ambíciózus programtól. Persze nem zárhatjuk ki, hogy te éppen a szupertehetséges 2 százalékhoz tartozol. Amit elérhetsz, azt elérheted egy hosszabb, biztonságosabb úton, és egy rövidebb, kockázatosabbon.

 

A témától függetlenül egy régi futótársunk jutott ma az eszembe, aki nem is fiatalon, 1-2 év edzés után 1:20 körüli félmaratonokat futott. Aztán túl korán ultrázni kezdett, évről évre lassúbb és sérültebb lett, végül minden versenyét feladta, 1-2 éve pedig el is tűnt. A régebbiek biztosan tudják, kire gondolok.



Előzmény: lacika76 (458)  
monique 2012-01-02 04:36:08 | 463
monique képe

és mit szólnál ahhoz az elvhez, h csak annyit adsz bele, amennyire szükség van a fejlődés stimulálásához? =)



Előzmény: lacika76 (454)  
monique 2012-01-02 04:35:04 | 462
monique képe

hát igen, én is próbáltam célozgatni arra, hogy általában nem olyan egyszerű ez h nekiáll az ember és fut 160-akat kezdőként :)



Előzmény: pudingman (450)  
ORBEA ORCA 2012-01-01 22:10:09 | 461
ORBEA ORCA képe

Szabi,tudod,hogy nem úgy értettem,hogy akin felesleg van,az nem tud futni,és csak az a jó,ha valakinek 10%alatt van a testzsírszázaléka,csak az képes csúcsteljesítményre.De tény,az igazán topon lévő futókon nem igazán van felesleges súly,ez igaz mind a zsírra,mind pedig az izmokra.

Szoktam mondani,hogy sosem szeretnék olyan jól menni bringán,mint mondjuk Kusztor Péter,hogy ha annak az a feltétele,hogy úgy kell kinézni...Akkor inkább nem,én látványbringás vagyok:-)

És azt is mondom,hogy ha már felesleg,akkor inkább legyen az zsír,mint izom.A zsírszövet csak egy sima holt tömeg,amit cipelni kell,a felesleges izomszövet viszont a súlya mellettt erősen leterheli a keringési rendszert,így duplán káros...Mégis bodyzgatok mostanság..Affene sem érti.:-))))/ebből szállóige lesz/

Mindenki másért edz.Én azért edzek,mert élvezem szinte minden percét akár a teremben,akár a bringán,akár most már a futásban.Másodlagosan azért edzek,mert szeretek egyre javulni,ez erőt ad.Csak harmadrészt edzek már az eredményekért,azok ha jönnek jó,de többre becsülök egy jó hangulatú laza bulifutást,mint egy most mindenképp jól kell menni versenyt a fiatal profikkal egy mezőnyben.



Előzmény: HarcsaBarna (460)  
HarcsaBarna 2012-01-01 20:01:10 | 460
HarcsaBarna képe

Jajj, Tibi nemcsak az irigység beszél belőled? Kacsintás  Ezért nem leszek sose jó futó, mer kövér vagyok...

 
ORBEA ORCA 2012-01-01 19:04:50 | 459
ORBEA ORCA képe

Lacika!

Én arra lennék kíváncsi,amit PudingMan írt,kérdezett.

KKooos azért reagált így,mert az oldalon van pár ember nagyratörő tervekkel,érdekes elképzelésekkel,egyedi edzésmódszerekkel.

De valóban,minden tapasztalat nélkül hogyan gondolod,hogy a semmiből heti 160km-ekkel pár hónap alatt egy igen erős formát építesz fel egy FÉLMARATONRA?

Ez olyan ellentmondás,ami nehezen érthető azok számára,akik sokat,régóta edzenek.És hidd el,te sem vagy kivétel a nagy tömegből leszűrt statisztikáknak-Ennyi edzéssel Ultra távokra lehet,kell készülni,nemhogy maratonra.

Ha valaki igazán jó futóalkat,akkor heti 70-100km közti futásokkal bőven jól fel tud készülni egy jó eredményű maratonra.

Ha többet edzesz időben nem fogsz gyorsabban fejlődni a 10-20km-es távokra,hiszen azokra több gyorsító,rövidebb edzés kell.

Viszont láttam,egy 5km-es felmérő versenyre bőven 5p feletti tempót futottál.Ez még akkor is kevés tempó futásban,ha mondjuk az első km egy ahogy írtad húzós/6-8%?/emelkedő,mert ilyen rövid távon azt is tudni kell 5 perc környékire futni.

Az elméleted a testsúllyal sem jó.Ha futó akarsz lenni,akkor bizony minimum a testmagasság-10%testsúly mutató,és akkor ha valóban izmos alkatú vagy,és 10% a testzsírod most még mindig ki fogsz tűnni a futók közül,ahogy én elütök a bringásoktól még leszálkásodva is...

Néztem az adatlapodat,nincs egy képed sem,tehetnél fel magadról páratahol látható teljesen a formád,mint pld az én alábbi képeimen,és akkor kiderül,hogy mennyire kell ragaszkodnod a kilóidhoz,vagy mennyit kellene fogynod az ideálisabb versenysúlyhoz.

A napi 2 edzés nem rossz dolog valóban,én is szoktam alkalmazni,de ahhoz is elég jó szinten kell lenni,és könnyű vele lesérülni alapok nélkül.

A másik dolog,ha most ilyen intenzíven,résztávokkal,tempófutásokkal,napi 2 edzéssel alapozol,akkor az intenzítást hogy fogod növelni versenyszezonban,hová lépsz tovább,hogy a szervezetedet új ingerekkel további fejlődésre bírd?

 
lacika76 2012-01-01 18:28:12 | 458
lacika76 képe
Szeretem, sőt örülök az építő jellegű kritikának, de úgy érzem irigység van a mondataid mögött. Vajon miért?

Előzmény: kkoos (456)  
ORBEA ORCA 2012-01-01 18:06:01 | 457
ORBEA ORCA képe

Hí PudingMan!

Hát apám gratulálok,jó edző vagy,de azért azt is el kell ismerned,minőségi árút csak jó alapanyagból lehet készíteni:-)))

Szóval,ha már azt mondod,a feleséged 22%testzsírral van a fotón,ezen hadd vitatkozzak egy kicsit,aki sokat látott,mért már jó pár száz emberen.

Én csak a kép alapján,az izomformákból,izomhas-tapadás arányokból,definícióból,látható vékony bőrredőkből kiindulva valahová 15-18% közé tenném a testzsírszázalékot.

Gondolom,te a most divatos testzsírszázalék mérő mérleggel mérted ezt az eredményt,akár kézi,akár testsúlymérleg egyben,nem a pontos eredményt adó bőrredő méréssel.

Nekem is van a teremben egy testúlymérleg,ami "tud"testzsírszázalékot,rám simán kiírt 14%-ot ebben a formámban,amikor egy erős szezon után 178/72kg-al 7-8mm börredő volt a legtöbb rajtam a hasamon,combon izomhasnál 3-4mm....Ez 6-7%testzsír szint:

Én:-)

2

Továbbra is az itthoni magyar nők 80%-a elhízott.kint sokkal többen sportolnak rendszeresen,és jobban figyelnek ugyanakkor az egészséges táplálkozásra.



Előzmény: pudingman (451)  
kkoos 2012-01-01 17:31:32 | 456
kkoos képe

Pudingman, időnként megjelennek az ilyen arcok, nyomják a tutit, tervezgetnek, aztán majd jön a pofára esés és a lesérülés. Mondjuk már a nick is sokmindent elárul: Lacika. Ferikével majd egymásra találnak és szülnek nekünk izgalmas futóedzés teóriákat.



Előzmény: pudingman (450)  
nedus 2012-01-01 15:58:28 | 455
nedus képe

Sziasztok és BÚÉK !!

Tegnap egy újjab érdekes ( legalábbis számomra ) pulzus-tapasztalattal lettem bölcsebb : November vége óta alapozok , lassan és alacsony pulzussal . Még semmi , úgymond minőségi futást nem csináltam . A tegnapi futást némileg felmérő jelleggel is futottam , kiváncsi voltam hol tartok . A tempó kb. a várt volt , viszont a pulzusom sokkal magasabb lett , mint számítottam rá . Érzésre nagyon kellemes volt , nem éreztem erősnek . Az októberi futószalagos mérés szerint jócskán a küszöb felett voltam . Vajon minek "köszönhető" ez az érték ? A gyorsabb edzések hiánya ?  Greg !! Segíts !!

 
lacika76 2012-01-01 12:27:17 | 454
lacika76 képe

Nos, ugyebár még nincs túl sok tapasztalatom, és nem kapkodok. Ezért is írtam, hogy a maratonnal nem sietek.

A heti km növelése más, mert ott nem versenytempóról van szó. Természetesen nem akarom magam túlterhelni, de a folyamatos fejlődéshez picit többet kell beleadni, mintha csak kimenne az ember, és mindig ugyanazt csinálná.

Úgy tervezem a 160 elérését, hogy egyelőre 15, 2Km-es napok lesznek, és 1-2 vagy maximum 3 napon duplázok, de egyelőre csak a 15-tel lesz így. A duplázós napokon egy erősebb, egy lazább edzés tartok (ez eddig bevált). A 20-as napokon még nem fogok erősebbet, csak lazát futni. Ahogy egyre jobban szokja a lábam, úgy fogok sűríteni, és picit gyorsabb napokat tartani.

A mostani év a mélyebb tapasztalatok megszerzési időszaka lesz. Eddig elég szépen haladok. Szerencsére elég sok időm jut minderre, így heti 2-3 erősítő edzés is be fog férni, szigorúan felső testre. A súlyt tovább nem akarom csökkenteni. A 168/68-70 körüli magasság/súly arányt szándékozom tartani. Tudom, ezzel komolyabb tüdő teljesítmény fog kelleni a komolyabb tempóhoz, ahogy Orca is írta. Mindent részletesen naplózom, így tudom követni a fejlődést.

Már járok egy kisebb egyesületbe, ahol majd elmélyítem a kapcsolatokat, és gyűjtöm az infókat, hogy mit, hogyan, s merre. Remélem nem fognak összezavarni. :-)

Valószínűleg lesz laza hét is az edzési időszakban, de majd kitapasztalom, mi az ideális a testemnek.



Előzmény: pudingman (450)  
pudingman 2012-01-01 12:10:35 | 453
pudingman képe

Neki van egy jó edzöje, nekem meg egy tanítványom, aki néha lustaSírósKacsintás

 

Majd kapok, ha ezt elolvassa.....



Előzmény: picikata (452)  
picikata 2012-01-01 11:36:48 | 452
picikata képe

Ez igen...Sándor...büszke lehetsz a nejedre...Vigyor



Előzmény: pudingman (451)  
pudingman 2012-01-01 10:49:04 | 451
pudingman képe

Szomorú tény,de elmondanám,hogy ma magyarországon a 30 feletti nők 80%-a már a 20% testzsírszázalék közelében van,vagy pedig felette

Tibi,

szerintem, itt egy kicsit túl szigorú vagy a nökkel. A 20%testzsír teljesen rendben van. Persze, nem egy body-s nöre gondolok, aki pont szálkásít a verseny elött:-)

 A nejem a képen 49éves, és 22%-os testzsírral rendelkezik. Futott már kb. 30maratont, 5x50km-t,

sokszor 100km-t, 1x147km-t.

2010 Sharm El Sheikh 

 

Én 2000-ben együtt edzettem az akkori osztrák csúcsot tartó maratonista növel (Dagmar Rabensteiner - 2:35 körüli maraton tudott). Neki akkor 10% körül volt a testzsírja.

Mit mondjak, nem tartottam egy kivánatos nönek:-) Tudom: izlések és pofonok:-))

Söt, nöknél 10% alatti testzsírnál már kimarad a menstruáció, mert a szervezet érzékeli, hogy terhesség esetén károsodna a gyerek.

 

 



Előzmény: ORBEA ORCA (426)  
pudingman 2012-01-01 09:40:11 | 450
pudingman képe

Nem érzel itt egy "kis" ellentmondást:

1-Márciusig felmegyek heti 160-ra

2-de csak a félmaratonban gondolkodom, egyelőre

3-A profik is azt mondják, hogy a maratonhoz évek kellenek, így azzal még ráérek

Gondolom, nem minden héten akarsz futni 160km-t, de ha három hét kemény, egy hét könnyü edzést csinálsz,

pl.: 120+140+160+80=500km egy hónap alatt. Ennyit akarsz futni kevés futómúlttal, de csak félmaratonban gondolkozol?

Maratont simán bevállalhatsz 6hónapi edzéssel. Hogy milyen idövel érsz célba, az már más kérdés. De szerintem, ha ilyen jól feljödsz, akkor simán fogsz futni 3:10-3:20 között.

 

A profik még azt is mondják, hogy a heti 160km-hez több év futómúltra van szükséged:-))

 

Még valami: hogy gondolod futni a heti 160km-t? Én sokszor futottam már ilyen heteket, de egy maraton mindig volt benne. Mondjuk az világos, hogy a tempó lassabb volt. Tudtam futni versenyen 3:07-3:15 között, akkor az edzéseken 3:35-3:40 között futottam, végig aerob1-ben, és másnap megint tudtam futni 20-30km-t. Viszont, ha 150km körüli heteket futottam, akkor már nem volt eröm intervallozni.



Előzmény: lacika76 (449)  
lacika76 2012-01-01 09:02:56 | 449
lacika76 képe
Azon "dolgozok", hogy sikerüljön, de csak a félmaratonban gondolkodom, egyelőre. A 15-20Km-es edzéseket, illetve 2x15 már megy, de semmiképpen sem akarok ezek fölé menni. A félmarcsihoz ilyen alapozás szerintem elég masszív. A profik is azt mondják, hogy a maratonhoz évek kellenek, így azzal még ráérek, de talán a Spar már belefér. Meg látjuk, hogy sikerül ez a felkészülés, és tavaszi szezon. :-)

Előzmény: monique (448)  
monique 2011-12-31 22:51:31 | 448
monique képe

ha tényleg képes vagy rá már most télen lesérülés nélkül, akkor lehet elég nagy futótehetség vagy. :)

 

amúgy a masszív stabil alapokhoz elvileg nem elég 1 télen át ezt futni, hanem évek munkája, de lehet h nem mindenkinél kellenek évek, nyilván nem véletlenül tudsz már egy ideje 90km felett futni.

 

ja, és ennyi erőfeszítéssel remélem a maratonod bőven 3 órán belül lesz tavaszra =)



Előzmény: lacika76 (447)  
lacika76 2011-12-31 21:54:27 | 447
lacika76 képe

Megfelelő, masszív, és stabil alapok felépítéséhez, és mert képes vagyok rá. :-)



Előzmény: monique (446)  
monique 2011-12-31 18:34:54 | 446
monique képe

minek a heti 160km-es cél 3 hónap (vagy max 1 év) rendszeresebb futás után?



Előzmény: lacika76 (444)  
monique 2011-12-31 18:34:24 | 445
monique képe

a link biztos választ adott azóta a kérdéseidre, de azért még hozzáteszem: nem célja a tesztnek a csúcs (vo2max) tempót kihozni.



Előzmény: lacika76 (442)  
lacika76 2011-12-31 08:07:47 | 444
lacika76 képe
Köszi szépen, ez majd jövőre versenyen kiderül. :-) Csak hogy teljesen tiszta legyen. Idén, augusztus közepe előtt futottam időnként heti 2, vagy 3 alkalommal, de nem volt rendszeres. Ezért is írtam, hogy bő negyed éve. Nem is fejlődtem szinte semmit. Aztán elkezdtem az oldalon található 12 hetes verseny programot szinte 0 alapozás nélkül. Elég húzós volt az elején, de 6-7 hét után jött egy komolyabb vàltozás. Apropó! Voltam egy céges 10Km-es versenyen szeptem első hetében. Mivel10Km-es távokat futottam akkor, bevállaltam. Na, amikor megláttam, kik indulnak, gondoltam, ez nem lesz annyira könnyű. :-) végül is a középmezőnyben végeztem, de nagyon fárasztó volt, és rájöttem, hogy sokkal komolyabban kell készülni. Hàt ez is lett belőle, és nagyon szépen fejlődök is. Már most a 115-120Km/hétnél tartok, csak az ünnepek, és a sűrű program miatt lett pihisebb ez a hét. Márciusig felmegyek heti 160-ra, és egy hónapot csak gyorsításra szánok, így a Vivi 2012-re szépen formába kerülök. A következő évben sok versenytapasztalatot fogok szerezni. Már várom! :-)

Előzmény: ballakornel (439)  
HarcsaBarna 2011-12-31 07:58:56 | 443
HarcsaBarna képe
lacika76 2011-12-31 07:53:32 | 442
lacika76 képe
Nos, látom nagyon beindult itt a témázgatás, aminek örülök. :-) Ha már ennyire szóba került, valaki leírná, hogy mi is pontosan a HADD-teszt lényege? Azt kivettem a diagramból, hogy 3 különböző hónapban reprezentálja a perc/Km arányát a szívveréshez képest, de hogy mér? Ez egy kalkulált görbe, vagy egy fokozó futás mérési pontjait veszi alapul? Gondolom ez utóbbi, viszont így azért marha kemény kihozni a csúcs tempót. Netàn az is lehet, hogy laborban mért eredmény, ami pontos képet ad még a pulzus tartományokról, no és a VO2max-ról.  
monique 2011-12-31 04:11:31 | 441
monique képe

mármint a te polarod? gondolom az a maxpulzust veszi csak alapul. a 140 és a 147 hány % a polarodban?

hol nézted meg Pierre Hadd-tesztjét? megnézném én is újra, mert már rég láttam és csak annyira emlékszem h onnan indult vmi focis sérülés után 1 hónapos kihagyás után mint ahol én néhány hónapos futás után voltam... =))



Előzmény: ballakornel (439)  
ORBEA ORCA 2011-12-30 21:18:28 | 440
ORBEA ORCA képe

Balu,Szabi,én is habtestű vagyok,nem egy futó alkat....:-)

Hiába no,ma mérlegeltem edzés előtt,178cm-embez 84,5kg volt,ez idei csúcs...A karácsonyt megúsztam,sőt utána voltam alig 80 is...

Szóval most jó kövérkés vagyok már BMI ügyileg vagy 25%...:-)

De tastzsírszázalék még mindig olyan 10%körül,ez azt jelenti,a legnagyobb bőrredő az egyenes hasizmon 10mm,a legkevesebb tricepszen 3mm....

Tehát ma trappoltam rendesen 84 kilósan,még jó hogy rádiót hallgattam közben,és így nem hallottam:-))))



Előzmény: csetbalu (436)  
ballakornel 2011-12-30 10:00:16 | 439
ballakornel képe

Lacika, nekem is úgy tűnik, hogy nagyon szerencsés alkat vagy, jól nyomod 1 év után! Kicsit megzavart, amit írtál, nem értettem melyik 70-80%-os értékre gondoltál, de aztán rájöttem, hogy a polar és az edzésolnine máshogy számolja a százalékokat, és ami itt 65, az a polarnál ~75. Polar, "figyelj a testedre", mi?. :)

Megnéztem Pierre Hadd-tesztjét, egészen elképesztő. 

 

Nade, azt hiszem én is egész jól tippeltem magamnak a 140-es pulzussal. 185cm magas vagyok, sajnos nem igzán futó alkat, mert a felsőtestem hosszabb, a lábam meg rövidebb, mint kéne - de legalább az úszás mindig is jól ment. :) Kis pocak az volt, kockahas soha, az úszógumihoz is alapoztam már. Januárban még 86kg voltam, innét egész gyorsan lementem 82-re, majd itt sokáig megállt a dolog. Általában 150-160 körüli puzussal mentem, nem voltak igazán hosszú futások 10-12, max 15. Voltak erőltetett gyorsak is, néha ezek után másnap a járáshoz is le kellett nyújtanom.

Szóval szeptemberben 81.5kg, októberben elkezdtem a Hadd módszert, 140 a normál, 147 a tempós. Azóta most találkoztam először mérleggel, a szüleim meg is jegyezték, hogy a régi jobb volt, ez nagyon sokat mutat. Ráálltam: 77.1kg. Vagyis október óta fogytam kb 4kilót. Azt persze megkaptam, hogy milyen sovány vagyok, nem eszek rendesen... a szokásos.

 
monique 2011-12-30 00:21:17 | 438
monique képe

tehát 1 éve, mert heti 2-3x magas pulzuson edzés azért simán edzésmunkának számít :) mindenesetre rendkívül kevés így is a futómúltad, gratulálok még 1x h ilyen jó futóalkat vagy, h megy a mindennap futás stb :) azért óvatosan persze, de ezt úgyis tudod!

 

Hadd az a HARR, amúgy meg Pierre edzésnaplójából kiderül minden, beírt minden edzést a legelső futásától kezdve (2007 elején). amúgy nem volt benne semmi titok elvileg, futott, futott, néha alacsony pulzuson, néha résztávozott, meg kicsit fogyott is, de most se az a rém vékony típus, amennyire tudom.



Előzmény: lacika76 (431)  
lacika76 2011-12-29 22:26:51 | 437
lacika76 képe

Mostanában igen jól megy a futás, a komolyabb tempó is. Azt olvastam, hogy a testsúly csökkenéssel óvatosan. Ugyebár az sem jó, ha nagyon sok jön fel, és ha sok megy le. A megfelelő izomzatot el szeretném érni, illetve fent szeretném tartani. No ezen fogok dolgozni.

Kíváncsi vagyok, hogy running Laca, Pierre, és a többiek a javulást milyen áron érték el. Pierre-nek van gey táblázata a fejlődésről, ami azt prezentálja, hogy mennyi idő alatt, és pulzuson tudott elérni egy szintet, valamint ez az időben hogy változott. HARR diagram, ha jól láttam, ő így hívja.



Előzmény: ORBEA ORCA (433)  
csetbalu 2011-12-29 17:07:33 | 436
csetbalu képe

igazi habtestűek vagyunk Szabi! :) ez jutott, ezzel mocorgunk:)



Előzmény: HarcsaBarna (435)  
HarcsaBarna 2011-12-29 16:31:49 | 435
HarcsaBarna képe

Balu neked is igazi hosszútávfutó alkatod van... sokáig tudsz saját zsiron futni... Én 193/100 -nál állok jelenleg, voltam már 95 és 120 is, de 5-8 kilót le kell dobjak ha kicsit gyorsabban akarok futni. Mostanában csak úgy jönnek fel a kilók, többet kéne mozognom?

 

 
csetbalu 2011-12-29 14:08:04 | 434
csetbalu képe

na az ilyen tudományokhoz sem értek:) az viszont biztos, hogy a 191 centim mellé párosul elég vastag csontozat, és a kényelmes evős életemhez a mozgás már 2 éve  (végre mozgok)

100 felettről le is mentem az első maratonom előtt 93 kilóig, aztán a vándor 6-8 kilóm edzésintenzitástól és étvágytól függően ugrál fel-le, néha több az izom, néha több-kevesebb az egyéb kötőanyag:)

úgyhogy ennek megfelelően ugrándozok 93-100 között kábé, és most így, közel a 100-hoz is kis odafigyeléssel megy egy laza félmarcsi 5 percesekben.

ha odafigyelnék, nagyon tudatosan szépen leépíthetném 85-88-ra, de azért az kicsit több melót és kevesebb finomságot igényelne:)

úgyhogy tényleg egyénfüggő ez a buli, sok múlik a felépítésen, a tervezett és elvégzett edzésmunkán és az agyon:) azon nagyon:)



Előzmény: ORBEA ORCA (433)  
ORBEA ORCA 2011-12-29 09:39:22 | 433
ORBEA ORCA képe

Akkor az nagyon jó valóban,és ilyen súllyal bár még mindig előny mondjuk egy 190/85 kg futóhoz képest már jó eredmény az 5 perc környéki tempó,és ha atestzsírszázalékod a 68kg mellett valóban csak 10%,akkor izomzattal is jól állsz,arányos vagy.Az előny,hogy ugyebár nagyobb izomrendszerrel hatékonyabban lehet zsírt égetni,így javul a testösszetétel,a hátrány pedig,hogy a nagyobb izomtömeg több oxigént igényel.

Azért minél hosszabb ideje futsz majd annál inkább leépülnek főleg a felsőtest izmai,mert gondolom,most nem edzesz súlyzókkal.Akkor még sok tartalék van benned,a főleg felülről lejövő kilók nagyon sokat jelentenek,egyrészt nem kell vinni őket,másrészt kevesebb oxigént vonnak el a futó izmoktól.

A testzsír % méréshez nem kell bonyolult műszer,csak egy egyszerű tolómérő.

érdemes használni,mert így a testsúly változásoknál pontosan látod,hogy mondjuk fogyásnál elsődlegesen zsírt vesztettél,vagy pedig csak dehidrálódtak az izmaid.azért van a súlyvesztés.



Előzmény: lacika76 (432)  
lacika76 2011-12-29 09:24:31 | 432
lacika76 képe

Most meg fog lepődni, de 68Kg a testsúlyom, és ezzel megy lazán az 5perc/Km tempó. Sokat gyúrtam korábban, így van bőven izom, bár a mozgás kicsit abból is "levett". Végül is a test is átalakul, alkalmazkodik az adott mozgásformához. A testzsír arány is az a 8-10% lehet, tehát mondhatni ideális a testfelépítésem. Nincsen bonyolult mérő műszereim. Abból gazdálkodom, ami van, azaz, van egy Polar RS800cx-em, és van egy szobamérleg. Azért ezek is sok információt adnak az embernek önamagáról. A Polar nagyon sok mindent "figyel", és minden opcióját bekapcsolom futáskor, és a legrészletesebb beállítást alkalmazom. Szóval nekem ez a kis laborom, amiből visszajelzést kapok, illetve a test visszajelzései, amit figyelek futás előtt, közben, és után.

 

Különben nagyon jókat írtok, örülök, hogy ilyen kis közösség van itt. Ebből sokat lehet tanulni, és nagyon elgondolkodtató. :-)



Előzmény: ORBEA ORCA (430)  
lacika76 2011-12-29 09:18:19 | 431
lacika76 képe

Tavaly csak ritkán, idén éve elején, nyár végéig heti 1-2-3x, de nagyon magas pulzuson, mivel még szokatlan volt, majd augusztustól komolyabban, amikor megvettem a Polar-os cuccokat. Szeptember közepétől napi szinten futok, csak ritkán maradt ki edzés. Tehát így gyakorlatilag bő negyed éve.



Előzmény: monique (429)  
ORBEA ORCA 2011-12-29 08:15:59 | 430
ORBEA ORCA képe

Ha ideális testsúlyt néznénk férfiaknál,ami egy esztétikus izomrendszert társít megfelelően fejlett keringési rendszerrel akkor a BMI csúnyán bukik.

Ugyanazt dobja ki egy 180/80kg-os átlag valahol 15-20%testzsírral rendelkező antisportos emberre,mint egy szintén 180/80 kg kisportolt,izmos 7-8% testzsírral bíró napi szinten sportolóra,aki keringésileg is képes a 80 kg súly ellenére 5p/km környéki tempóra legalább 1 órán át.Nekem is a BMI kalkulátor? olyan 23%-ot ír ki főként,ha beírom a 47 évet....ja,27 évvel meg ugyanerre mondjuk 19-et...egy baromság,mint pld a testzsírmérő mérlegek,amik szintén semmire sem jók,a pontos mérés csak a bőrredő,vagy a fajsúlymérés,de az körülményes.

Te gondolom a 168 centidhez lehetsz vagy 60 kiló,így könnyű futni,minimális izommunka kell hozzá főként síkon,hegyen pedig minden egyes kiló nagyon sokat számít.Nálunk bringával wattmérővel mérhető,hogy egy egy kilogramm testsúlyvesztés hány watt megtakarítást jelent,és mennyi gyorsulást ugyanannyi izommunkánál.Ez él futásnál is,minden egyes leadott kilóval gyorsulsz.

Ha az optimális erő-keringési rendszer arányban lenne nálad,akkor 68-70 kilónak kellene lenned 8-10%testzsírral,és azzal kéne tudnod 5perc/km tájéki futó tempót.

Nem véletlenül divatos most a cross fitt,ahol súlyzós edzések mellett arányosan aerob edzések is vannak a kettő előnyeit egyesítve.



Előzmény: lacika76 (427)  
monique 2011-12-29 00:56:43 | 429
monique képe

pontosan mikor is kezdted az egész futást?



Előzmény: lacika76 (427)  
monique 2011-12-29 00:53:26 | 428
monique képe

BMI = body mass index.

 

amúgy úgy tudom nőknél a 20% közelében lenni teljesen rendben van. kinézetre is. a 25% feletti lehet már gáz =)

 

a lényegben persze egyetértek



Előzmény: ORBEA ORCA (426)  
lacika76 2011-12-28 22:49:16 | 427
lacika76 képe

Látom nagyon komolyan nyomjátok itt az indexekkel kapcsolatos dolgokat. Egy valami nekem is sántított az oldalon lévő kalkulátorral kapcsolatban. Korábban, a kondi teremben a testzsír indexem, 4 beadott érték alapján nagyon alacsony volt, ha jól emlékszem tán ilyen 9-10 körül volt. Azóta fogytam, így ez eleve alacsonyabb lett. Most úgy nézek ki, mint egy szálkás atléta. :-) Meg fogom találni az egyensúlyt a jó eredmény, és a testsúly stabilizálás között. Most az étkezés combosabbá tevését tervezem, ez ügyben sokat informálódtam. Igyekszem betartani az ajánlásokat, és figyelek a testem visszajelzéseire. Eddig is így tettem, és jó sokat fejlődtem. Nos, nem egyértelmű a fogyás, és az eredmény javulás, mivel ez nagyon gyorsan ment nálam végbe, nem 12 hetes versenyfelkészítő program miatt, hanem amikor kipróbáltam a dupla edzést, és a 12Km/h-ás tempót. Először ez 160 körüli átlag pulzuson ment, majd a hosszú futásnál (21.1Km) is kb. ennyin ment végig a picivel 5 perc alatti átlag, majd 1-1.5 hétre rá jóval alacsonyabbon. A testsúly ennyi idő alatt ezt nem befolyásolhatta mindezt. Sőt, most már az ennél gyorsabb tempózás is egyre könnyebben megy, és még nem is végzek gyorsító edzést. Én azt vettem észre, ha a felső aerobban edzem, akkor az nagyon megerősítí a szív izomzatot, a test ehhez a terheléshez egyre inkább hozzászokik, és idővel kisebb terhelésen is ugyanezt tudja nyújtani. Hangsúlyozom, még nincs több éves tapasztalatom, de nagyon részletes napló van, és folyamatosan mérek amit csak lehet.

A max pulzus, és a VO2 is szépen emelkedik. :-) Nos, majd írok, hogy mikor lépem át a következő szintet. A cél a 150-es pulzuson elérni a 14Km/h-ás tempót. Jelenleg 12.3-12.5-nél járok. :-) Jah, és mindez már 30Km-en megy.



Előzmény: monique (419)  
ORBEA ORCA 2011-12-28 18:04:37 | 426
ORBEA ORCA képe

Ja,az lemaradt,hogy a BMI = body muscle indexet jelentene,miközben valójában így köze nincs a valós értékhez.

Szomorú tény,de elmondanám,hogy ma magyarországon a 30 feletti nők 80%-a már a 20% testzsírszázalék közelében van,vagy pedig felette....Minden 4.5.-ik nő sportol kisebb nagyobb rendszerességgel csak,ők kiegészülve azokkal akik alkatilag genetikailag szerencsések alkotják a kisebbségi csoportot.Ha jól emlékszem,akkor 5.-ek vagyunk a túlsúlyos országok ranglistáján....De é valamelyik nap a TV-ben valami hírekben mondták,hogy az USA ban a kompok ezentúl csak 750 fővel közlekedhetnek az eddigi 900 helyett,mert az átlagsúlyt felvitték 75-ről 83kg-ra.Az adatok nem pontosak,annyira nem érdekel,hogy netről bemásolgassam,de nem hiszem,hogy számít pár kiló ide oda.A lényeg a folyamatos elhízás sajnos....Ez a tendencia,nem a sportolás előretörése...



Előzmény: ORBEA ORCA (425)  
ORBEA ORCA 2011-12-28 17:52:23 | 425
ORBEA ORCA képe

Ok,igen,én a testzsírszázalékra gondolok valójában csak az ad pontos képet valakinek a fizikumáról,edzettségéről,izomzatának fejlettségéről.

A BMI egy baromság mint írtam,lehet egy 180/90 magas valaki szuper formában,és lehet egy 180/70 kilós kevés izommal kövérkés,mert ugyebár a zsírszövet nagy terjedelme mellett kis víztartalma miatt elég látványosan mutat derék.csípő tájékon.



Előzmény: pudingman (424)  
pudingman 2011-12-28 16:48:48 | 424
pudingman képe

Tibi,

szerintem te a testzsírszázalékra gondolsz, nem a BMI-re. Ha a BMI-d 6-7körül lenne, akkor már nem élnél:-))



Előzmény: ORBEA ORCA (423)  
ORBEA ORCA 2011-12-28 16:42:51 | 423
ORBEA ORCA képe

Szia!

Milyen honlapon?

Menj fel a tesztoszteron.hu-ra,keresd meg az 5 pontos testkompozíció mérést,vagy eleve ezt üsd be a googleba,és azzal elég pontosan bőredőből meg tudod nézni a BMI-det.

Én jelenleg 178/81kg vagyok,és olyan 9-10% a BMI-m,nyáron 6-7,de az már nagyon extrém 71 kilósan.

Vigyázzatok,mert mondjuk a 178/71kg átlagembernél még általában olyan 14-16%testzsírral társul körülbelül átlagban,a magasság/kg arány még nem sok mindent mond valakinekl a testzsírszázalékáról.

Például 178/90 kilósan mindenki egy kövér emberre gondol,közben lehet egy 5-7% testzsírral rendelkező testépítő versenyző is...

Lányoknak például eleve magas a testzsírszázalék általában még a 160/50kg kategóriában is,kivéve aki nagyon jó adottságú fiús,sportos típus az átlaghoz képest nagyobb izomrendszerrel.



Előzmény: Lattila (421)  
Lattila 2011-12-28 10:22:08 | 422
Lattila képe

hiszen= hiszek...



Előzmény: Lattila (421)  
Lattila 2011-12-28 10:21:15 | 421
Lattila képe

Szia!

A honlapon van egy testömeg kalkulátor, ahol ha az általad írt testömeg indexnek szeretnék megfelelni kb. 40 kilónak kéne lennem a 187 centimhez, mondjuk én neked hiszen tehát akkor a kalkulátor a rossz:).



Előzmény: ORBEA ORCA (420)  
ORBEA ORCA 2011-12-28 08:58:40 | 420
ORBEA ORCA képe

Szia Lacika!

A testtömeg indexnél valamit nagyon elnézhettél,gondolom nem vagy kórosan kövér alacsonyságodhoz biztosan nem 90kg társul...Az index valahol 12% ALATT kezd optimális lenni,csúcsformában pedig férfiaknál 7-10%,nőknél 10-14% már jó.

A futásnál pedig gondolom nem  80-90kilóval futsz,hanem valahol 60-70 közt.

Ezzel a testsúllyal nem nehéz 5 perc körül futni,majd onnét továbblépni lesz nehéz,miközben nem csökken a súlyod,mint most,amitől eleve gyorsulsz,és megy lefelé a pulzusod a kisebb izommunkával arányosan.

Ha 2-3 kilót fogytál,főleg eleve alacsony testsúlyból,akkor az a 10-es átlagpulzus javulást bőven hozza kényelmes 5 perc környéki tempónál.



Előzmény: lacika76 (418)  
monique 2011-12-28 00:11:24 | 419
monique képe

gratulálok ahhoz hogy nemcsak fejlődtél (ami egyébként kezdőként nem nehéz bármilyen módszerrel, ami elkerüli a túledzést), hanem még a teherbírásod is ilyen jó.. én a duplázást 1 év futás után próbáltam és akkor is csak két laza futással. kemény futással együtt az nekem már sok volt.

 

23,51? akkor gondolom jó izmos vagy=) nekem 19 körül van.. ha sokat futok (lásd duplázás) akkor inkább 18,5.. ennél több csak akkor lesz ha izmot is próbálok növeszteni, de azt én kihagyom. :)



Előzmény: lacika76 (418)  
lacika76 2011-12-27 08:54:07 | 418
lacika76 képe

Nos, én még viszonylag új vagyok a futás területén, így minél több tudást szeretnék magamba "szívni". :-)

Egyáltalán nem egyszerű a kezdés, de ha csak elkezdesz futni, és figyeled, méred a tested reakcióját, hogyan reagál erre az új mozgásra, akkor képes leszel megtalálni a fejlődéshez vezető utat.

Nekem az első komolyabb "ugrás" akkor jött, amikor kipróbáltam az edzésduplázást, valamint ez esetben egy keményebb, és egy lazább edzést kombináltam. (Reggel tempósabb, délután, este lassabb). Nagyon rövid idő alatt 10 értékkel sikerült csökkentenem a tempóhoz szükséges pulzust, azaz, 4-5 héttel ezelőtt 160 körül ment a 12Km/h-ás átlag érdi viszonylatban, most 150-en, vagy picit alatta.

Igazándiból most picit avval vagyok gondban, hogy egy komolyabb étrendet összeállítsak, mert már szóltak, hogy sokat fogytam. :-) Most nekem ez a kihívás. Sok cikket olvastam ezzel kapcsolatban is, lesz mit változtatni, bőven. Mivel húst nem eszek, így nagyon változatos étrendet kell összeállítani, de szerencsére sok hasznos dolgot lehet olvasni. Pl.: http://www.sportorvos.hu/sporttaplalkozas/

A testtömeg indexem jelenleg ideális 23.51, ezt szeretném tartani, illetve ici-picit növelni.



Előzmény: monique (416)  
monique 2011-12-26 03:56:37 | 417
monique képe

ja a %-ok az HRR % persze, pulzustartomány-% más néven, az, amit itt a kalkulátor is kiszámol



Előzmény: monique (416)