Megújul az Edzésonline! Az új oldalakat és funkciókat elérheted ha ide kattintasz!

Már 54 152 587 km-t sportoltatok

Kutyák ellen mit teszel?

Létrehozta: korte  |  2010-01-26 15:46:13-kor

Tisztelt Sporttársak!

 

Vasárnap megvoltak az első kutyás élményeim. :)  Olvastam több sporitól is hogy  a kutyák miatt nem fut a töltésen. Sajnos elég siralmas a helyzet, a kutyatartás kultúrája errefelé nagyon a béka feneke alatt van. Nagyetestű kutyához ugye póráz meg szájkosár illene, de a gyakorlatban kb. húszból egy esetben találkozom ilyennel. Az a vicc hogy pont egy ilyen kutya ugrott nekem. Harmincas néni ilyen stafford akármi kutyával, a kutymó már kétszáz méterről kiszúrt, a minimum az lett volna hogy rövid pórázra veszi. "Gurulós" póráz jó lazán, ötven méter és még mindig semmi. Melléjük értem és rám is mozdult a kutya bőr szájkosárban. Símán rámugrott neki a karomnak, a nénit meg húzta magával. Esélye nem volt elhúzni a kutyát ha az igazán beleadott volna apait-anyait, de szerencsére nem tette. Ha nincs rajta szájkosár, símán szétkapott volna. 

Én is kutyatartó voltam, ismerem a másik oldalt. A legnagyobb baj hogy nem fogják fel hogy a harmadik fél nem tudhatja amikor rohan felé egy állat hogy az bántani akarja vagy csak "játszani'. A másik eset szintén vasárnap. A kutya sokkal kissebb volt hálistennek, és egy idősebb hölgy "sétáltatta". Előző nap még pórázon, a néni háttal beszélget, gurulós póráz lazán. Kutya nekem, néni fékez, de kerülnöm kellett hogy ne jöjjön nekem. Kértem a hölgyet hogy figyeljen oda. Erre Vasárnap már póráz nélkül sétáltatta. Hálistennek kiszúrt és ölbe vette a kutyát. Visszafelé már nem volt körültekintő, pedig messziről látta hogy jövök. Ahogy odaértem kutya nekem. Nem vagyok büszke rá, de lábbal tisztáztam az erőviszonyokat, mire én lettem a gonosz hiszen "nem bánt". Régebben volt az újságban egy futó, ha jól emlékszem a Boszorkány szigetnél széttépte egy kutya a pólóját (több részletet nem tudok.). Én úgy gondolom a jelenlegi helyzetben puszta véletlen hogy előbb utóbb valakit ér-e komolyabb támadás.

Érdeklődnék hogy ki milyen módszerrel kezeli az ilyen jellegű problémákat?

 

kipage 2010-09-28 11:51:10 | 58
kipage képe

Valamelyik kutyadokis (a National Geographicon a Cesar a kutyadoki vagy valami ilyesmi a címe) műsorban láttam, ha kutyával találkozunk úgy kell kikerülni, hogy a gazdája köztem és a kutya között legyen, mert így a kutya nem érzékel behatolónak a területére, a környezetébe. Ha kóbor kutya jön és messziről kiszúrod és ő is, akkor is hasonlóan kell eljárni, mert ahogy közeledünk felé, egyre nagyobbak leszünk amit ő támadólag érzékelhet hasonló területemrebehatolszmeghalsz stílusban, ilyenkor meg azt javasolta, hogy ugyanabba az irányba kell haladni de amikor közelebb érünk kell tenni egy határozott irányváltást jobbra vagy balra és tisztes távolból kell elkerülni a kutya privát szféráját esetleg le kell lassítani, mert így kioltjuk a támadóreflexét is. Aztán vagy bejön vagy nem :)

 
gyz 2010-09-26 19:31:48 | 57
gyz képe
csigusz 2010-09-25 17:20:44 | 56
csigusz képe

"az állat semmibe vétele" :DDD tiltakozom!:)



Előzmény: gyz (55)  
gyz 2010-09-24 23:13:55 | 55
gyz képe

sziasztok,

 

elolvastam a hozzászólásokat, de még mindig úgy gondolom, amíg a gazdikat nem neveli meg valaki, addig nincs jó módszer a kutyák kordában tartására. Én általában az Óbudai-szigeten futok, de hétvégén inkább a Margitszigeten, mert olyankor gyakorlatilag fél Óbuda ott legelteti a blökijeit, természetesen póráz nélkül, és gyakran engedve, hogy a jószág akár 100-200 m-re el elkódorogjon. Sajnos sok gazdi igen öntudatos, ha rosszalló megjegyszést teszek (káromkodni nem szoktam soha), akkor anyaoroszlánként kelnek kedvencük védelmére, ha nem szólok, le se tojnak, úgy gondolják, nekem is jó móka, hogy a kutyájuk hörögve lohol a sarkamban.

 

Egyszer egy beláthatatlan kanyarban szó szerint összeütköztem egy rohanó dobbermannal - szelíd volt, nem akart harapni, de a szemfoga így is beleakadt a combomba, és végighasította. A gazdi úgy futtatta a kutyát, hogy a kocsijában ült, a kutya meg vagy 200 m-rel előtte rohant...

 

Szóval kutyatámadás ellen a legjobb a gondos útvonal-választás. Ha ez sem elég, nálam a nyugodt séta, és az állat semmibe vétele vált eddig be.

 

 
kipage 2010-09-21 08:07:14 | 54
kipage képe

Miki: ilyen sztorik is vannak. Rám már fogtak fényes nappal pisztolyt, nem tudom igazi volt-e vagy sem, de rendesen tele lett a gatyám. Kérdezett az ürge valamit, mondtam fogalmam sincs miről beszél, aztán mondta hogy szerencséd van és elment. Gondolom összetévesztett valakivel. Én meg ottmaradtam a padnál elnehezedett térdekkel.  Miskolcon a belvárosban is de főleg az Avas néhány részében látni 20fős mit szépítsem cigánybandákat akik simán levetkőztetnek, vagy meg is vernek ok nélkül, ha ahhoz van kedvük, este nem tanácsos arra menni még kocsival sem. Az sokkal rosszabb mint 10 kutyafalka egyszerre.

 

De van egy kutyás sztorim is: párommal tekertünk a szokásos bringaútvonalunkon, erre vagy egy 8-10 tagból álló kutyafalka egymást hergelve ugatva megindult felénk, amitől persze a párom egyből bepánikolt, kioldotta a cipőjét a pedálból és majdnem beledőlt az út melletti árokba. Mire én rákiáltottam, hogy dokkoljon be és uzsgyi, de ettől a falka is megtántorodott egy pillanatra ezt kihasználva egérutat nyertünk. A visszafelé vezető úton is még ott szobroztak az árokparton, szerencsére egy arra járó terepjárós őrszolgálat oldotta meg a helyzetet az autójuk fedezetében mentünk el a veszélyes szakaszon. Valószínű hogy a környékbeli juhász terelőkutyái voltak a támadóink így kész csoda hogy megúsztuk élve. Bár lehet csak hozzátereltek volna a csordához :)

 
miki 2010-09-13 11:37:16 | 53
miki képe

A feleelőtlen kutyatartást, futtatást ahhoz tudnám hasonlítani, mintha mondjuk egy pisztollyal sétálgatnék az utcán, a szembejövőket megcélozgatnám, ha megijednek, csak nevetnék, áá, nem akartam lőni, csak játszottam. Vagy odaállnék eléjük, kilátásba helyezném, hogy szétverem a fejüket, mert nem tetszik a képük. De csak ritkán tenném meg, alapvetően barátságos vagyok.

 
monique 2010-09-13 00:07:49 | 52
monique képe

hmm, ezeket jó tudni.



Előzmény: Bozót (50)  
Házisárkány 2010-09-11 17:46:04 | 51
Házisárkány képe

Milyen szerencsés vagyok,most jövök rá!

Rajongok a kutyákért,még nem volt rossz élményem velük futás közben,amit ne tudtam volna kezelni.

Megyek is megölelgetem az enyéimet!

 
Bozót 2010-09-10 21:59:23 | 50
Bozót képe

Legyen elég annyi, hogy őrült nagyot tud csapni egy fém szájkosárral. Plusz vannak akik direkte megtanítják a kutyának, hogy vegye le ha helyzet van.

De alapból igaz, ad biztonságérzetet a póráz és a szájkosár, csak ez elég hamis biztonság.



Előzmény: monique (49)  
monique 2010-09-10 19:03:27 | 49
monique képe

ok, asszem ehhez kevés a fantáziám, hogy hogyan tud megharapni úgy :) bár persze el tudok képzelni más módokat is a sérülés okozásához...szóval lehet arra gondoltál. mind1, akkor is jó nyugtató hatással van rám ha van a kutyán legalább póráz, a szájkosár csak hab a tortán :P
bár persze a póráz önmagában kevés ha állandóan oda akar ugrálni hozzám a kutya. akkor jó nagy ívben ki kell kerülni. de legalább nagyjából nyugodt lehetek abban, hogy ha eléggé kikerülöm, nem tud elérni :P



Előzmény: Bozót (48)  
Bozót 2010-09-10 10:33:41 | 48
Bozót képe

A szájkosár jó buli. Jól képzett kutya (illetve a nem képzett őrjöngő) hasonlóan súlyos sérülést tud okozni szájkosárral, mint anélkül....



Előzmény: monique (46)  
oszanna 2010-09-09 20:47:42 | 47
oszanna képe

Nekem is volt már egy kutyás élményem. Elindultam a gátra, gyalog. Még előtte olyan 10 méterrel kiszemelt egy kutya. Olyan közepes nagyságú lehetett, gazda nélkül kóborolt(vagy megszökött valahonnan). Valószínű, hogy csak játszani akart, de engem nagyon idegesített. Amikor el kezdtem futni, állandóan követett, ugatott, meg a bokám felé kapott. Végül feladtam, nem  futottam. Az volt a mázli az egészben, hogy miközben én tovább sétáltam, az a dög (na jó, tudom, csúnya dolog ilyet mondani) kicsit messzebb ment, le a Tisza-partra. Mikor olyan 100 méterre lehetett, gondoltam egyet, és hazafutottam egy másik úton, ami kicsit a város felé van. Gyávaságból végig hazáig futottam, nem mertem megállnil, mert féltem, hogy követ a kutya.Nyelvöltés Na szóval ennyi lenne az én kis történetem. Azt nem igazán tudom, hogy mi az ilyen helyzetre a megoldás, nekem más nem jutott eszembe.

 
monique 2010-09-07 23:09:31 | 46
monique képe

"Én általában a gazdát nézem" - akkor is ha egyedül van a kutya? :)))

"szájkosár meg kifejezetten vörös kód: nem véletlenül tették rá" - a lényeg hogy rajta van, nem? :P legyen csak rajta, én akkor jobban érzem magam. bár elég az is megnyugtatásomhoz, ha pórázon van. (mert nekem nincs kutyám, ezért remélem h nem akarják elszakítani a pórázt, mert csak nem vagyok olyan irritáló mint 1 másik kutya...)

amúgy szép utópia, amit leírsz. az emberek sose fognak ennyi energiát ebbe fektetni, ők csak kutyát akarnak tartani (bár a jóég tudja miért, ha nem akarnak vele foglalkozni :P talán házőrzés miatt??) és kész...



Előzmény: Joki21 (45)  
Joki21 2010-09-07 14:32:50 | 45
Joki21 képe

Szerintem a támadó kutyára nem a póráz-szájkosár kombó a megoldás, hanem a felelősségteljes kutyatartás és a kutyaiskola. Egy jól nevelt kutya nem támad meg másokat csak úgy, ezt a döntést a gazdájára bízza (aki általában a 'nem támadunk' álláspont mellett marad).

Ellenben a kötelező póráz a látszat ellenére veszélyesebbé teszi a kutyát. Kezelhetetlenebb, mert nem tudja levezetni az energiáit, nem hallgat a gazdára, mert az ellustult a póráztól és nem tanította engedelmességre. Épp az igazán veszélyes fajátk, mint a vadászó szánhúzó vagy a területét védő nagytesű pásztor ha nagyon akarnak, bármely gazdától elmennek (láttam már bőrpórázt szakító kutyát). Erre egyedül a 'láthatatlan póráz' nyújt megoldást, amikor a gazda szava tartja vissza, nem a fizikai akadályok. Persze ez sokkal több időt és energiát igényel, de másképp nem fogja tudni a gazda beilleszteni a kutyáját a társadalomba, a saját kedvencét teszi így közellenséggé. (Nem beszélve mások kutyáiról.)

Ha az önkormányzatok kötelező póráz/szájkosár helyett kötelező engedelmességi vizsgát írnának elő, sokkal kevesebb embernek kéne tartani a neveletlen ebektől. Viszont egy ilyen rendelet rengeteg gazdátalan kutyát eredményezne, nem tudom, hogyan lehet ezt megoldani. Amíg vannak felelőtlen kutyatartók, addig lesznek kutyatámadások is. Szerencsére vannak csoportok, amelyek már oviban tanítják a gyerekeknek, hogyan kell tartani a kutyát. 

http://www.youtube.com/watch?v=CvXR7QEH6Zc

 

Én általában a gazdát nézem, nem az állatot. Ha a gazda nyugodt, de figyeli a kutyát, akkor a legritkább esetben van támadás. Ha ideges, kiabál vagy egyáltalán nem is figyel, akkor már van okom aggódni és a szájkosár meg kifejezetten vörös kód: nem véletlenül tették rá. Ugyanilyen a feszülő póráz: a húzó kutyát nem kontrollálja a gazdája, de azt sem, amelyik után vörös fejjel rohannak. Ilyenkor lassítok, magam mögé küldöm a sajátjaimat és lépésben, nyugodtan kikerülöm őket.

 
korte 2010-06-21 16:59:26 | 44
korte képe

A Guardian Angel csak két lövetű, és jól kell vele célozni, szerintem nem igazán alkalmas kutyatámadás ellen. Viszont a gázpisztoly teljesen jogszerűen használható az utcán, ha van viselési engedélyed. Hiszen pont az önvédelem a feladata! A jogsértő az, aki póráz és szájkosár nélkül vezeti a nagytestű kutyáját! Hátránya persze hogy nehéz, nem nagyon tudnám elképzelni futás közben.



Előzmény: Magma (43)  
Magma 2010-06-18 19:48:00 | 43
Magma képe

Sziasztok!

Nekem is volt hasonó esetem, bár nem futás közben.

2 barátommal összesen 3 kutyát sétáltattunk. 2 kifejlett kaukázusit és egy rottwiler keveréket. Szemben befordult az utcába egy kutya, mi megálltunk. Különálló kutya elkezdet vicsorogva futni felénk mögötte a gazdája kocogva. Úgy döntöttem, hogy nem várom meg míg baj lesz, szóval gázpisztolyt elővettem és ahogy a kutya 3-4 méteres távolságba ért, a levegőbe lőttem. Szerencsére ennyi elég is volt. Kutya egyből farokbehúzva szaladt vissza a 25-30 méterre levő gazdájához. A fegyvert azonnal eltettem utána (mivel csak rejtve hordható).

Mondtam a gazdájának, hogy "Bocsi, de muszáj volt!". Erre ő: "De nem olyan! Nem bánt.". Mondom: "Ja, nem tudhattam."

Ezek után ők távoztak az utcából arra amerről jöttek, mi meg utánuk, de elkanyarodtunk hazafele. Míg hazafele tartottunk elhaladt mellettünk nagyon lassan 2 rendőrautó, félperces különbséggel. Valószínüleg a kutyatulaj hívta fel őket, hogy valaki "indokolatlanul" lövöldözik az utcán, riogatva őt és a kutyáját!

Ennek a tanulsága, hogy a gázpisztoly mindenképpen a leghatásosabb kutyariasztó eszköz. Elsődlegesen, mert hangos, másodlagosan, mert 8 méterről annyi gázt kap a kutya, hogy elfekszik. (utobbit még, szerencsére, nem próbáltam). Hátránya viszont, hogy jogszabályt sért az ember, hogyha az utcán lövöldözik. Pláne, ha egyedül vagy még bizonyítani is nehéz, hogy indokolt volt a fegyverhasználat. És nehéz és drága! :)

Gázspary-m is van, de azzal valahogy nem érzem magam biztonságban és számomra nehézkes a tárolása futás közben.

De találtam egy Guardian Angel nevü gázkilövő készüléket! Még nem probáltam, de szerintem lassan beszerzek egyet!

Itt megnézhetitek, hogy mi is ez:

http://www.airsoftgun.hu/catalog/product_info.php?cPath=93_112&products_id=1646

Ha valakinek van ilyenje, az írja le a tapasztalatait légyszi!

 

Remélem, hogy tudtam segíteni!

Szép napot!

 
distvan 2010-05-26 21:05:25 | 42
distvan képe

Sziasztok !

Elvileg a helyi rendeletben le van írva, hogy milyen kutyafajtákat kötelező szájkosárral sétáltatni !!! Általában az őrző védő, nagytestű fajták tartoznak ide. Egyébként én is szoktam kutyát sétáltatni (egyszerre kettőt is) és volt rá példa, hogy harci kutyák megtámadtak illetve kóbor ebek félemlítik meg az embert. Bevált módszer és szerintem a leghumánusabb a GÁZSPRAY Egyszer már megvédett egy rottweiler támadástól. Telibe az arcába majd elmenekült... ez önmagáért beszél.

Az egyik ismerősöm kutyáját szintén egy rottweiler tépte szét kissé, aki kirohant a kertből !!! egy ajtónyitásnál és a kutyát sétáltató gyerekre támadt majd a kisgyerek kutyájának lábát szétmarcangolta, jövő héten amputálják. Szerencse, hogy nem történt tragédia. A rendőrség szarik az egészre, a kutya tulajdonosa cserben hagyta a gyereket és a kutyát is, bevonszolta a saját portájára a szuper házörző ebét majd kussolt. A mai napig semmi nem történt az ügyben. Polgári peres eljárás során 20 év múlva esetleg lesz belőle valami .....

A város, ahol történt: Egerszalók

Több emberre is állítólag rátámadt, nem az első eset......

Velkám tú Hángöri......

 
sakkay 2010-05-08 15:27:48 | 41
sakkay képe

Ha képzett a kutya oda fog.. ha nem, akárhova, de inkább csak megmarLakat a száján viszont olyan eszköz amit kérdezel nincsen, ha van lehetőséged próbld ki a fogókart kutyával, és tuti nem haraptatsz alkarra(naturba)



Előzmény: korte (31)  
Bozót 2010-03-17 12:41:25 | 40
Bozót képe

...vagy kösse magához megfelelő felszereléssel  --> Canicross



Előzmény: monique (39)  
monique 2010-03-17 00:20:14 | 39
monique képe

jólvan de akkor addig kösse oda vhova a hülye kutyáját. :) (kutyarajongóknak: inkább ez, mint a harapás, nemde?)



Előzmény: pen (38)  
pen 2010-03-16 16:07:42 | 38
pen képe

A kutya úgy került oda, hogy a gazdija is a pályán kocogott. Csak épp nem a kutya mellett.



Előzmény: monique (37)  
monique 2010-03-16 15:05:02 | 37
monique képe

hogy került atlétikapályára kutya?!

na ilyenkor száll el az agyam és mondom, hogy mikor lesz már kapásból 50 ezerre büntetendő a póráz nélküli kutyasétáltatás?!



Előzmény: pen (36)  
pen 2010-03-16 13:48:07 | 36
pen képe

Én félek a kutyáktól. Ezért viszem magammal sepit :o)

Egyébként édesapámat atlétikapályán (!) a vádliján, sepit bringaúton az alkarján harapta már meg kutya kocogás közben. Mindkettőnek volt gazdája, de egyik sem volt elég közel, hogy közbelépjen. 

 
Mozg 2010-03-15 20:46:50 | 35
Mozg képe

Valószínűleg kővel, vagy kiabálással, de mivel nálam volt, ezért úgy gondoltam mindkét esetben (két héten belül történt a két eset és ugyanazon a környéken), hogy példát statuálok. A kutyák nem voltak túl veszélyesek csak nekem volt már elegem belőlük. Az akció sikeres volt, sikerült a kutyákat lefújni anélkül, hogy én is kaptam volna, de utólag nem vagyok büszke rá. Azt is mondhatnám, hogy különösen a második esetben megsajnáltam a blökit (valami németjuhász beütésű keverék volt), mert szegény vinnyogott és nagyon dörzsölte a pofáját.

A gázsprayt nem is javaslom senkinek, inkább az ultrahangos riasztót.

Volt egy időszak, amikor olyan helyen futottam ahol sok volt a kutya, mindig tele volt a zsebem kövekkel, vagy a kezembe vettem néhányat amikor közeledtem a kutyás területhez.



Előzmény: monique (34)  
monique 2010-03-11 01:17:36 | 34
monique képe

abban a 2 esetben, ahol használtad a gázsprayt, mi történt volna ha nem lett volna nálad? hogyan oldottad volna meg akkor?



Előzmény: Mozg (33)  
Mozg 2010-03-10 16:56:35 | 33
Mozg képe

Sziasztok!
Nagyon sok felé futottam már az országban és ha ismeretlen helyen futok ma is viszek magammal gázspray-t, de az elmúlt 25 év alatt összesen 2 alkalommal kellett használnom. Úgy gondolom, hogy nem annyira rossz a helyzet mint elsőre gondolnánk. Természetesen kutyatulajdonos embertársaink egy részét abszolút nem érdekli a másik ember, másik része pedig nem tudja elképzelni, hogy az ő drága kutyuskája bárkit ok nélkül bántana. Ezzel a ténnyel nem sokat tudunk kezdeni.
Futás közben, ha figyelünk azért többnyire el lehet kerülni a baleseteket. Legutóbb a közeli falu határában egy lejtős erdei ösvényen futottam, amikor az egyik kanyarban szembe találtam magam 4 kutyával. Mindegyiket ismertem, de így falkában örült csaholással egyből körülvettek (mindannyian a hirtelen találkozástól megijedtünk). Szemmel láthatóan az egyik jó ismerősöm kb. 2 éves komondora volt a vezér. Igen határozottan ráüvöltöttem, hogy "takarodj a helyedre" és megindultam felé. Sikerült meghátrálásra késztetni és ez elég volt ahhoz, hogy a többiek kövessék. Lehetőséget adva nekik a menekülésre kb. 300m-t futottam mögöttük a faluig, ahol elszéledtek.
Később beszéltem az ismerős édesanyjával aki örült, hogy nem egy gyerek futott össze a falkával. Remélhetőleg jobban odafigyelnek, hogy a komondoruk ne kóboroljon el. A többi kutya gazdija sajna reménytelen eset.
A legfontosabbnak én azt tartom, hogy legyünk határozottak, aki félős az pedig jobb ha beszerez valamilyen kutyariasztót és megtanulja használni. Azt soha ne felejtsük el, hogy egy kutya reflexe mindig jobb mint az emberé. Ne gondoljuk, hogy majd rugással tanítjuk móresre az ebet. Régen rossz, ha közelharcba kell bocsátkozni.
Kicsit hosszú lett, elnézést.

 
Bozót 2010-03-10 09:44:17 | 32
Bozót képe

Olyan vékony és könnyű ami nem zavarna futás közben, de bármit is véd, nincsen. Amúgy a legtöbb ilyen utcán támadó jószágnak esze ágában nincs a karodra fogni, sokkal valószínűbb, hogy a neki kényelmes magasságban, ergo bokán, lábszáron, esetleg ha nagyon lóbálod a kezed, akkor kézfejen harap(ráadásul a legtöbb ilyen eb inkább félelemből, bizonytalanságból támad és ezért odacsíp, tép, és nem határozott egyszeri telipofás fogással, mint egy képzett kutya) Ahhoz is kell némi rutin, hogy egy támadást irányítani tudj! 

(nem vagyok szakértő, de pár évet eltöltöttem kutyaiskolán, kutyák közt és érdekel a téma)



Előzmény: korte (31)  
korte 2010-03-10 09:03:29 | 31
korte képe

Talán a legnehezebb határozottnak maradni. Nekem sem sikerült. :)

Azon gondolkodtam (szakértőhöz szól a kérdés) hogy létezik-e olyan alkarvédő (nem arra a hatalmas zsákra gondolok amit kiképzéseken használnak) amit futás közben lehet viselni? Reális-e az az elgondolás hogy a támadó kutyát végső esetben alkarra fogatni?

 
monique 2010-03-10 01:00:26 | 30
monique képe

köszi, ez tök jó, részletes és összeszedett leírás! :)

 
Bozót 2010-03-09 18:01:49 | 29
Bozót képe

Köszi, bár épp ugyanezt írtuk le eddig is ;-)



Előzmény: tlally (28)  
tlally 2010-03-09 11:50:42 | 28
tlally képe

Itt folytatom, mert egyszerre nem engedte beollózni:



_3. Paprika vagy Bors-spray (kutyariasztó spray)
_A Fressnapf-ban lehet kapni általában, a zsebben elfér, akkora mint egy
szemcsepp. Azért ha lehet ne széllel szemben fújjunk vele ;-) Bármelyik
kutyának olyan ez, mintha egy evezőlapáttal orrbavágnák :))) Hozzáteszem
ennek az eszköznek a használatát nem tiltják az állatvédelmi törvények.
_4.barátkozás _
Olvastam olyat, hogy közel kell menni a kutyához (vagy engedni, hogy az
menjen oda hozzád), és barátkozni vele, dünnyögni és megsímogatni....hát
nem tudom, pl. egy őrkutyával szemben, aki egész életében láncon volt
tartva mit lehet barátkozni????
*Egy viszont nagyon fontos: lehetőleg minél kevésbé próbáljunk meg félni
(haha, könnyű azt mondani), vagy ezt a félelmet próbáljuk meg
átirányítani a határozottság és magabiztosság irányába, mert a
félelem-hormonokat és az adrenalin-szagot azon nyomban megérzik ezek a
dögök, és ez az ő malmukra hajtja a vizet.*

Hát általában ennyi.
Azt gondolom megbeszéltétek, hogy ha valakit támadás ér, akkor a
feljelentést ajánlott megtenni az illető polgármesteri hivatal
jegyzőjénél (felírva megjegyezve, hogy milyen kutya volt stb...melyik
utcában történt a harapás) és el kell menni a baleseti ambulanciára
tetanusz oltásért.
És ha tudjuk, hogy érezzük, hogy baj lesz akkor igyekezzünk védekezni:
védjük a lágy és sérülésre különösen érzékeny részeinket: has, nemi
szervek, arc és karok, nyak.
Engem Vargánét ha megtámadna egy kutya abban reménykedem, hogy levágnám
magam a földre(vagy összeesnék :-! ) hasra magam alá húznám a lábaimat,
behúznám a nyakam, kezemmel védeném a füleim...katicabogár-póz.Talán ez
segítene, és közben üvöltenék mint a fába szorult féreg.

 
tlally 2010-03-09 11:49:47 | 27
tlally képe

Hát akkor prezentálnám az ismerőstől a teendőket, akinek élete-halála a kutyázás, és nem csak hobbiból.
Tulajdonnevek a szövegből: Boni = törpeschnauzer, Nagyatti = férj, Vargáné = feleség, Ő írta az alábbiakat

Köszi a megtiszteltetést, hogy megkérdezel a futóskutyás témában :-*
Futók&kutyák:
Hát több dolog is van, amit lehet tenni, de *a legfontosabb az a
bátorság és határozottság a részünkről*.
Módszerek:
_1. elkergetés_
A módszer kiindulási alapja, hogy általában minden ilyen kutya ismeri a
botot. Tehát el kell bátran és határozottan indulni _lassú futásban,
vagy gyors határozott léptekkel_ a kutya felé úgy (közben nem árt, ha az
ember azt gondolja magáról, hogy ő egy 150 kilós izomkolosszus ), mintha
az egyik kezedben egy botot tartanál (az segít ha van 1 a közelben, és
az embernek van annyi ideje, hogy felkapja és azzal hadonásszon) és azt
a fejed fölé tartva mint ha éppen készülnél ütni vele. Ez sok esetben
segíteni szokott, általában farokbehúzva szoktak elkullogni. Esetleg a
dolgot még meg lehet hangsúlyozni egy igen mély torokhangon
(morgás-szerű) előadott "NEM MÉSZ HAZA !!! vagy NEM MÉSZ A HELYEDRE!!!"
határozott felszólításokkal, vagy kövekkel való hajigálással, de nem
szabad megdobni a kutyát, mert a fájdalomra valamelyik dög támadással
reagálhat.
Nekem ez már többször bevált és kipróbált módszerem.
A dolgot élőben is be tudjuk mutatni bármikor a garázstelepen az
autófestő-üzem őrkutyájával, Nagyati ebben vérprofi ;-)
_2. kikerülés
_Általában ezt szoktam először alkalmazni, főleg, ha Bonival vagyok,
pásztázom kissé a környéket, ehhez hozzá lehet szokni futás közben is.
Ez abban az esetben jöhet szóba, ha az adott dög a háza (lakhelye,
udvara-ahol él és kaját kap), vagy portája közelében van, ekkor
előfordulhat az, hogy azt mint a saját területét védi, főleg ha időnként
ki is szokott szökdösni. Hát...ilyenkor érdemes egy jó nagy ívet venni
tőle távolodva oldal irányban, de nem szabad gyors futásban (legjobb ha
átváltunk egy ütemes lépésre) ezt sem csinálni, mert az üldözési és
vadászösztönét felébreszthetjük, és lehet, hogy nem marcangol szét, de
épp elég, ha egy nagy dög ráugrik valakire.
Ha nem jön be a dolog, akkor az első pontot lehet még megpróbálni, mert
az ilyen kutyák a lakhelyüktől távol nem olyan bátrak már (mivel nem
saját területén mozog).

 
andi-ka1 2010-03-09 09:33:28 | 26
andi-ka1 képe

Nekem van egy kis kézi riasztóm, akkor mint egy telefon, és ha megnyomom a gombot nagyon visít / nagyon/, még nem sikerült / szerencsére / kipróbálni ki mit reagál a kutya..elszalad v. jobban bevadul.,

 
tlally 2010-03-09 09:22:04 | 25
tlally képe

Köszönöm, látom szőrmókokból Nálad sincs hiány. :)



Előzmény: Házisárkány (24)  
Házisárkány 2010-03-06 12:01:43 | 24
Házisárkány képe

Hogy Neked milyen édes drága szőrmókod van!



Előzmény: tlally (23)  
tlally 2010-03-06 09:13:50 | 23
tlally képe

Én végignyomtam a kutyusommal az engedelmes részt, láttam nagyon sok örző-védő tréninget és versenyt.
Jelenleg már 2 éve agility-zek a négylábúmmal. Tapasztaltnak nem nevezném magam, de részt vettem már aktívan, és szemlélőként egyaránt sok különböző kutyás foglalkozáson.
A tapasztalatom az, hogy a kutyákkal való bánásmód - nevelés nem egy egzakt tudomány. Az egyiknél "X" módszerrel elérsz valami eredményt, a másiknál teljesen más feladatokkal tudod rávezetni a kívánt célra, mert "X" módszer hidegen hagyja.

Úgy gondolom, ez ugyanígy van az "útonálló" kutyusokkal is. Van amelyiknél a határozott fellépés a nyerő, valamelyiknél pedig a szerény, óvatos elkullogás. Ez függhet a kuyta természetétől, a kapott , vagy nem kapott nevelésétől a gazdi részéről. 
Szóval összetetett a dolog...

Van nekem is olyan ismerősöm, aki hivatásos kiképző, azért a véleményét kikérem, és természetesen prezentálom.  

 
monique 2010-03-06 00:37:06 | 22
monique képe

akkor alapvetően a kikerülés lehet a legjobb módszer...
amúgy, én kiabálással még kutyát nem bírtam rávenni arra h menjen odébb, ott marad előttem. vmit rosszul csinálok? :)



Előzmény: Bozót (21)  
Bozót 2010-03-05 19:56:26 | 21
Bozót képe

Az a baj, hogy nincs egyen recept :(  Találkoztam sok olyan kutyuval, akit elég volt kikerülni, olyannal is aki egy hangosabb (vezény)szóra odébbállt, de van szerencsém ismerni jópár jószágot, aki gondolkodás nélkül támad ha keményen próbálsz fellépni vele szemben és jobb ha csendesen eloldalogsz....Vagy sikerül első pillantásra besaccolni, hogy milyen vérmérsékletű az eb vagy szívás....



Előzmény: Sipi (20)  
Sipi 2010-03-05 12:12:29 | 20
Sipi képe

Kiváncsian várjuk !Kacsintás



Előzmény: pecsenye (19)  
pecsenye 2010-03-04 21:03:18 | 19
pecsenye képe

nekem van egy remek kutyabarát ismerősöm:) majd megkérem h írja le ide, a teendőket..

 
MungDaal 2010-03-04 18:27:25 | 18
MungDaal képe

Ez így nagyon szépen hangzik! :))) Nekem van egy 55 kilós németjuhászom, így tisztában vagyok azzal is, hogy egy ekkora kutyát, hogyan kell leszerelni, ha muszály. De más a sajátommal játszani, és megint más mikor egy ekkora antiszociális, kennelben tartott dög, a revírjét védve ront neked, habzó szájjal, éjjel 11.30-kor, mert egy idióta őr a telepen nyitva hagyta a kennel ajtaját, meg a telep hátsó kapuját is ...
Vagy a Bükk kellős közepén álja utadat, vigyorogva.

Nos én ilyenkor rendre utasítom a kedvest, ha ez sem használ előveszem a szebbik hagnomat és előadom az aztabetyárkutyagettakarodjaahelydrederögtön, csatakiáltást. Eddig bejött, és eloldalgott a kedves, de legalábbis visszasomfordált az út túloldalára és onnan folytatta revírjének őrzését. :) Egy ilyen kutya előtt megállni garantáltan nem egészséges, lévén a saját háza előtt őrjöng (mert a balfék gazdi kizárta), ha megállsz, beszarsz, szád lebittyed, tutti a nyakadba köt ki! Ilyenkor megijedni a lehető leg egészségtelenebb.

És akkor az éhes, télen a hétvégi ház előtt felejtett nyomorultakról még nem is beszéltem. Ők falkába járnak télviz idején az üres hétvégi házak között. Úgy 2000 magasságába (kispucu még kicsi volt) naivan sétáltattam az akkor éphogy fél éves németjuhászommal az üres tóparton, mikor utunkat állta A banda(5-6 keverékféle, tán egy komondorféle is volt köztük). Jobbomon kispucu, balomon a kedves. Annyi mákom volt, hogy egy korhatag kerítés előtt ballagtunk, így sikerült kitépnem az egyik krítéstartó karót a helyéről, amivel elvettem a csapat kedvét, a harctól. Közben kedvesem, holtsápadtan állt mögöttem, a megszeppent kutyával.
Azóta télen, elvből kerülöm a nyaralók környékét.



Előzmény: mnorberto (16)  
Laca75 2010-01-30 14:11:20 | 17
Laca75 képe

Remélem a kutya is így olvasta :)



Előzmény: mnorberto (16)  
mnorberto 2010-01-30 08:17:35 | 16
mnorberto képe

Nagyon egyszerű a kutyákat kivédeni! Engem például kifejezetten szeretnek távolból bámulni, két olyan kutyával is találkoztam, sőt hárommal, amelyik nem törődik különösebben a futóval. Ilyen a sportpálya gondnok kutyája is, vagy a szerpentín út melletti vikkendháznál a szabadon kószáló kutya. Csak arra emlékszem milyen aranyosan rám nézett közben feküdt és lógatta a nyelvét. Komolyra fordítva a szót, a futónak meg kell állínia, szembefordulni a kutyával hogy előbb ő menjen el, vagy pedig leállni, gyalogolni el a kutyától. Ugyanis szemkontaktussal vagy rábírjuk a kutyát hogy "engem ne fenyegess" vagy pedig hátat fordítva el kell menni előttük és ez a kutyának egy jelzés hogy nem érdekeljük őt. (azt hiszem így olvastam) Kacsintás

 
monique 2010-01-29 23:35:29 | 15
monique képe

ez egy általános probléma, nem kell ahhoz futónak lenni, hogy kutya harapjon meg... nekem egyszer gyerekkoromban ugrott egy. pedig anyukámékkal voltam, sétáltunk balatonparton. így átestem a veszettségi elleni oltásokon is:)

leginkább megoldásnak az útvonal megfelelő megválasztását látom.. hm, kéne egy szavazás h a spray vagy az ultrahangos riasztó jobb :) nekem egyik sincs egyelőre, nem tudom érdemes-e.. :S

 
futor 2010-01-29 20:13:36 | 14
futor képe

 

jó az ultrahangos riasztó, de rajtam nem sokat segített volna, mert mire észrevettük a kutyut, már a szájában volt a kezem...



Előzmény: korte (13)  
korte 2010-01-28 13:27:45 | 13
korte képe

Hmm... látom vannak élmények. :)

Az ultrahangos cuccokról megoszlanak a vélemények, engem nem igazán győzött meg a Dazer leírása. Nagyon tudományos. :) Amiről jót olvasgattam az a Paprika alapú spray, illetve a gázpisztoly hasonló töltettel. Persze elsősolrban a veszélyhelyzetek elkerülése, de ahogy látom sokszor nincs más választás.

 
mimo4960 2010-01-27 21:41:08 | 12
mimo4960 képe

Eddig még nem harapott meg kutya. Valahogy mindig úgy alakult, hogy nem jött össze.

 
Bozót 2010-01-27 19:44:13 | 11
Bozót képe

Az klassz! :(

Engem is haraptak már, bringáról egy kistestű vadállat akart leszedni, simán sétálva egy kóbor(nak tűnő) jószág kapott bele a lábamba. Kisebb harapások kézen többször is, de az kutyás helyzetben volt (verekedő állatok szétválasztása, ilyesmi)

Morgás, háztól kitámadás sajna többször is, de egy határozott ráordítás eddig segített, illetve egyszer lábbal segítettem be. De ha van lehetőségem kitérni, akkor igyekszem elkerülni a találkát.

Igazi megoldás csak az lenne ha a kutyatulajdonosok jobban ügyelnének az állataikra. Nekem is van egy köteg kutyám, de még egyikkel se volt probléma. 



Előzmény: futor (10)  
futor 2010-01-27 19:10:56 | 10
futor képe

Engem egy kuvasz támadott meg, sötétben a jobb kezemet kapta be és harapta meg. Ez lett életem első táppénzes esete. aszerencse az volt, hogy tesómmal együtt futottunk és addig rugdostuk a fejét míg elengedte a kezemet és otthagyott minket.

A gazdája másnap letagadta, hogy az ő kutyája ki tudna jönni és mivel nem tudtam milyen kutyu harapott meg (de tudtam) akartak veszettség elleni szurisorozatot adni. Köszöntem , nem.

Ha egyedül vagyok nagyobb küzdelem lett volna.

Kergetett meg németjuhász úgy , hogy bicóval voltam. A 40 km/h kevés lett volna.

 

 
Shrek 2010-01-27 13:45:36 | 9
Shrek képe
Vazze, én eddig azt hittem a "Nembánt" az kutyanév, és a kutyasétáltatók hívják vissza az elkóborolt, futót / bringást éppen szétmarcangolni készülő ebet.